2023 m. vasario 2 d., ketvirtadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Žiema Maljorkoje

Lapkričio 11 d. Antazavės dvare pianistė Eglė Andrejevaitė ir aktorė Birutė Mar pristatė muzikos ir žodžio programą „Žiema Maljorkoje“. Dvidešimt keturi fortepijono poeto Frédérico Chopino Preliudai, op. 28, parašyti Maljorkoje, Valdemosos vienuolyne, tarsi trumpi muzikos haiku pasakojo F. Chopino ir tuometinės kompozitoriaus mylimosios, rašytojos Žorž Sand (George Sand) jausmų ir bÅ«senų istoriją.

 

Renginį, kuriame vėl buvo pilnutėlė salė žiÅ«rovų, vedė kultÅ«rinės veiklos vadybininkė Antazavės dvare Raimonda Gruzdienė. Dainuojančio fortepijono magą F. Chopiną, „užkėlusį“ preliudą ant muzikos pjedestalo kaip išbaigtą, jautriausius širdies tonus suvirpinančią improvizaciją, prakalbino pianistės E. Andrejevaitės rankos, o G. Sand girdėjome at(si)liepiant savo prisiminimų knygos „Žiema Maljorkoje“ tekstų fragmentais, kuriuos įgarsino aktorė ir režisierė B. Mar.

 

„Žiema Maljorkoje“ – tai faktais ir aplinkybėmis, kuriomis buvo sukurta muzika, papasakota istorija apie dviejų kÅ«rėjų-genijų meilės, įtampos ir aistros akimirkas, kontrastuojančias su jų kelionės į Maljorką ir buities sunkumų patirtimis.

 

Aktorė, režisierė, rašytoja, SOLO TEATRO įkÅ«rėja ir meno vadovė B. Mar savarankiškus teatro-literatÅ«ros-muzikos projektus, kamerinius spektaklius, tarptautinį pripažinimą pelniusius monospektaklius kuria nuo 1998 m. Aktorės ir režisierės darbai pristatyti teatro forumuose daugiau nei 30 Europos ir pasaulio šalių, įvertinti tarptautinių teatro festivalių apdovanojimais. 2018 m. B. Mar buvo apdovanota Lietuvos valstybiniu apdovanojimu „Už nuopelnus Lietuvai“.

 

Tarptautinių konkursų laureatė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos absolventė, fortepijono studijos „TonArt“ įkÅ«rėja, pianistė E. Andrejevaitė studijavo Vokietijoje Štutgarto muzikos ir taikomųjų menų universitete. 2012 m. kartu su smuikininke Augusta Jusionyte debiutavo Graco filharmonijoje, Austrijoje. Nuo 2013 m. ruošia temines solines koncertines programas: „Valanda su Beethovenu“, „Coco Chanel project“, „Estampas – skirta Baltijos šalių 100-mečiui“, „Šopeno haiku“, kurios skambėjo Lietuvoje, Italijoje, Australijoje, JAV.

 

Šis vakaras užbaigė šių metų KultÅ«ros centro Dusetų dailės galerijos renginių ciklą „Muzika gurmanams“. KultÅ«rinių veiklų koordinatorei Ievai ŠpÅ«rienei už šio projekto sumanymą ir įgyvendinimą nuoširdžiai padėkojo kultÅ«rinės veiklos Antazavės dvare koordinatorė Liliana Žutautienė.


Po renginio pakalbinta Ieva mielai sutiko atsakyti į keletą klausimų.

 

– Kaip kilo projekto idėja?

 

– Nežinau kodėl, bet jau seniai galvoje sukosi žodis „gurmanas“. Tarsi mintyse auginau bÅ«simo projekto idėją. Atsivėrusi nauja kultÅ«rinė erdvė leido idėjai išvysti dienos šviesą, o dvaro aplinka padiktavo tai, ko reikia, kad ši vieta taptų gražiu kultÅ«ros traukos objektu. Geros kokybės, originalÅ«s kÅ«rybos pristatymai skatins pažintį su menu už didmiesčio ribų. Viena iš minčių, paskatinusi rašyti projektą, buvo ta, kad norėjosi platesnės kultÅ«rinės programos, kuri pritrauktų regione gyvenančius žmones, suteikti jiems galimybę susipažinti su profesionalaus meno atlikėjais. Tarsi panaikinti atskirtį tarp miesto ir regiono.

 

– Kaip vyksta atlikėjų paieška?

 

– Estetiška dvaro aplinka skatina atsakingai rinktis atlikėjus. Norisi spalvingo bei svaraus kÅ«rybinių renginių repertuaro. Pagrindinis projekto tikslas – pritraukti kuo įvairesnę klausytojų auditoriją, ypatingai tą, kuri nesidomėjo profesionaliu menu. Tuo pačiu sustiprinti ištikimų lankytojų kultÅ«rines patirtis. Todėl atlikėjų įvairovė skatins atrasti kažką nauja, žadins smalsumą lankytis renginiuose ir ateityje.

 

– Kas labiausiai džiugina įgyvendinimo metu?

 

– Labiausiai džiugina žmonių gausa. Jų padėkos ir šilti atsiliepimai apie rengiamus muzikinius vakarus. Tai didžiausias įvertinimas man. Jei atvirai, nesitikėjau tokio projekto populiarumo. Vadinasi, žmonės vertina tai kas yra tikra bei nuoširdu. O tokie ir buvo kÅ«rybiniai vakarai dvare.

 

– Tolimesni siekiai?

 

– BÅ«tų smagu, kad šis renginių ciklas dar labiau plėstųsi ir taptų gražia dvaro tradicija, kur bÅ«tų puoselėjamas profesionalusis menas kaskart augindamas naują auditoriją. Žmonių dalyvavimas ir kultÅ«rinės erdvės lankomumas patvirtino, kad tokie projektai ir naujos kÅ«rybinės idėjos yra be galo reikalingos. Kaskart atnaujindami dvaro renginių įvairovę leisime žiÅ«rovams patirti, vertinti ir mėgautis menais.

 

Dėkoju visiems, kurie prisidėjo prie šio projekto įgyvendinimo, o svarbiausiai – nuoširdus ačiÅ« klausytojams!

 

Vilija Visockienė, nuotr. autorės
 

https://www.youtube.com/watch?v=1z74gYkchiw

Nuotraukos
Zarasų rajono savivaldybė 2022-11-28 13:52:24