LT/EN/RU
Patirkite naujų įspūdžių rudenėjančiame Zarasų krašte

Besikeičiant metų laikams, keičiasi ir Zarasų krašto svečiams siūlomų pramogų ir renginių asortimentas. Nors vasara jau pasibaigė, tačiau Zarasų kraštas turi dar daug ką pasiūlyti savo lankytojui.  Jei negali maudytis ežere, tai dar nereiškia, kad visi būdai turiningai ir įdomiai praleisti laiką yra išsemti! Stengdamasis prisitaikyti prie vėstančių orų, Zarasų rajono turizmo informacijos centras siūlo iš saulės prišildytų vandens telkinių persikelti ant kranto, apsirengti šilčiau ir išbandyti derlingojo rudens teikiamus malonumus..

 

         

                                           Poilsis rudenėjančioje gamtoje

Nepaliestų gamtos kampelių turtingas kraštas gali pasiūlyti ne tik tradicines derliaus šventes. Žvejyba viename iš trijų šimtų rajono ežerų ar grybavimo sezono pabaigtuvės kur nors Gražutės regioninio parko šile – dar vienas, dažnai primirštamas būdas pailsėti nuo darbų ir vejančios skubos.  Sartų ežeras - puiki vieta žvejams. Čia gausu įvairiausių rūšių žuvų. Sugaunami ešeriai, kuojos, lydekos, karšiai, net šamai ir unguriai.

Zarasų rajonas tapo Aplinkos Ministerijos organizuoto konkurso laureatu, todėl pelnytai vadinasi „Žvejų rojumi“. Azartiški ir prisiekę žvejai neturėtų praleisti pro ausis šios žinios, mat, projektą laimėjusių rajonų ežerai penkis metus bus įžuvinami, tad siūlome ruoštis meškeres ir bandyti laimę ne tik Sartų, bet ir Luodžio, Asavo ežeruose, Antalieptės mariose.

Visus metus veikia Gražutės ir Sartų regioninių parkų direkcijos su reprezentatyviais-interaktyviais lankytojų centrais. Centruose veikiančios ekspozicijos supažindins lankytoją su tyra apylinkės gamta, išlikusiais įdomiais gamtos, architektūros ir kitokio pobūdžio objektais, apie kuriuos išsamesnės informacijos suteiks ten dirbantys profesionalūs reindžeriai.

Didinga neoromaninė Salako bažnyčia lankytojus mintimis nukels į Normandijos ar Kornvalio tolius. Besižavintys sakraline architektūra taip pat turėtų aplankyti Zarasų Švenčiausiosios Mergelės Marijos ėmimo į dangų bažnyčią, įspūdingą medinę, XVIII amžiaus pabaigoje statytą Antazavės bažnyčią, senąjį Antalieptės vienuolyną, kituose rajono kaimuose stovinčias senas bažnyčias. Taip pat atvykstantieji į Zarasų kraštą laukiami Stelmužėje, kur vieno storiausių Europoje ąžuolų pavėsyje stovi viena seniausių medinių bažnyčių Lietuvoje.


Kiekvienu metu laiku lankomos gamtos grožį dėl besikeičiančių spalvų galima atrasti vis iš naujo, todėl lankytojai kviečiami  pasivaikščioti aplink Šavašos upę, Šventosios paupius, Zarasų krašto miškus, Balto ežero šilą, aplink plačiąsias Antalieptės marias, ilgiausią kranto liniją Lietuvoje turintį Sartų ežerą ir kitas vaizdingas vietoves. Pasigrožėjus čiurlenančia Šavaša, pažintinių takų tyrinėjimus vertėtų pratęsti grožintis gamta Ilgašilio, Degučių, Jaskoniškių.

 


Kultūros renginiai

Ieškantys įkvėpimo ar peno sielai kviečiami apsilankyti visą rudenį Zarasų miesto ir rajono kultūros įstaigose vykstančiuose renginiuose, koncertuose, parodose.  

Spalio 22 dieną, 18 valandą Zarasų rajono savivaldybės kultūros centre savo naują muzikos ir humoro programą pristatys kultinė humoro grupė „Ambrozija“ kartu su dainų  autoriumi ir atlikėju Pauliumi Stalioniu.

Spalio 24 dieną, 18 valandą Zarasų rajono savivaldybės kultūros centre šiuolaikiška programa „Neono planeta“ pristatys nepakartojamus cirko numerius ir lazerių šou. Visai šeimai skirtame renginyje išvysite neonų efektus, žonglierius, ekvilibristus, magus, klounus ir kitus numerius, puošiančius cirko trupės programą.

Muzikos paveldą pasirodymuose gaivins ir įvairūs suaugusiųjų ir jaunimo folkloro ansambliai. Spalio 25 dieną visi kviečiami į Dusetų Kultūros centre dailės galerijoje vyksiančią chorų šventę, skirtą kompozitoriaus Liongino Abariaus 85-osioms gimimo metinėms paminėti.

Spalio 30 dieną, 17 valandą Zarasų krašto muziejuje įvyks vieno iš Zarasų krašto šviesulių, dėka kurio tiek daug žinome savo krašto istorijos, Lietuvos Garbės kraštotyrininko Jono Nemanio 90-mečio paminėjimo vakaras.

Mažieji skaitytojai laukiami lapkričio 3 – 9 dienomis viešojoje  bibliotekoje vyksiančioje savaitėje „Mumių slėnis“, skirtoje legendinės vaikų rašytojos Tuvės Janson šimtmečiui paminėti. 


Lapkričio 14 d., 17 valandą  Zarasų rajono savivaldybės kultūros centre valstybinis choras „Vilnius“ kvies pasinerti klausytojus į kompozitoriaus Laimio Vilkončiaus chorinės muzikos vandenis. Rengiamo koncerto „Neregėtas Vilkončius“ metu bus pristatyti gerai žinomi, tačiau naujai aranžuoti, o taip pat dar niekad neatlikti kompozitoriaus kūriniai. Lapkričio 21 dieną kultūros centre Zarasuose vyks Zarasų krašto vaikų ir jaunimo folkloro meno kolektyvų sambūris – apžiūra ,,Oželio pastogėj“.

Net ir nevykstant renginiams, visus metus lankytojus priima Zarasų krašto muziejus, trimates projekcijas ir dailinininko Šarūno Saukos darbus eksponuojanti Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Antalieptės ir Antazavės istorijos muziejai – įstaigos, saugančios krašto istoriją menančius eksponatus.

 

                                          Grožio ir sveikatingumo paslaugos

Įvairūs sveikatingumo ir grožio salonai gyvenimo būdo „Sveikame kūne – sveika siela“ puoselėtojams siūlo platų paslaugų asortimentą. Mieste veikiančiame uždarame baseine  veikia įvairaus tipo pirtys. Patyrusios ir kvalifikuotos grožio salonų ir masažo kabinetų specialistės padės jums pasinerti į aromaterapijos ir jūros dumblių procedūrų teikiamus malonumus, leisiančius jums nuolat jaustis jaunatviškiems ir energingiems. Zarasuose  veikiantis baseinų ir pirčių kompleksas greitu laiku siūlys galimybę išbandyti ir tradicinę pirtį. 

Mėgstantiems laiką leisti draugijoje ir aktyvų gyvenimo būdą Visuomenės sveikatos biuras Zarasuose siūlo derinti šiuos pomėgius prisijungiant prie jau keletą metų Lietuvoje populiaraus šiaurietiško vaikščiojimo, padėsiančio Jums palaikyti taisyklingą laikyseną ir puikią formą. Visuomenės sveikatos biuras taip pat organizuoja jogos užsiėmimus bei konsultuoja sveikos gyvensenos klausimais.

                                                                            

Aktyvus poilsis

Atvėsus orams į vandenį lipti drįsta tik labiausiai užsigrūdinę, todėl paklausesnėmis tampa ir kitos aktyvaus laisvalaikio formos, kurioms metų laikas nedaro didelės įtakos. Tarp tokių, temperatūrai menkai pavaldžių pramogų, siūlomi pasiskraidymai parasparniu, jodinėjimas, įvairios sporto šakos ir kitokie judėjimą ir sveikatą skatinantys užsiėmimai.

Dusetų seniūnijoje veikianti kaimo turizmo sodyba „Pasartėlė“ visus metus teikia baidarių nuomos paslaugas pasiplaukiojimui Sartų ežere, Kriaunos upe. Žirgų sporto aistruolius ar tiesiog šių gyvūnų mylėtojus kviečiame apsilankytis jojimo asociacijoje „Baltasis mustangas“, žirgyne „Rūtos“ žirgai.

Ekstremalaus poilsio mėgėjams siūloma išbandyti dažasvydį.  Zarasų sporto centras futbolo mėgėjus kvies į organizuojamus mėgėjų futbolo turnyrus. Mieste ir rajone nuomojamais dviračiais galite neskubėdami tyrinėti vaizdingais peizažais atsiveriančias apylinkes. Zarasų seniūnijoje esančiame Dimitriškių kaime veikia aerodromas, kuriame įsikūręs aeorklubas „Orlėkis“, visus metus – net ir žiemą – siūlantis pasiskraidymus. Automobilių sporto ir greičio fanatikus turėtų sudominti automobilių sporto klubo „Akseleratorius“ teikiamos paslaugos.

 

 

Paveldo puoselėjimas ir edukacinės programos

Zarasų krašte paveldas puoselėjamas visus metus veikiančiuose teminiuose kaimuose. Antalieptėje – tikrame pasakiškų tiltų ir lieptų krašte - esantis Lieptų kaimas siūlo dalyvauti teatralizuotoje edukacinėje programoje „Senasis lietuvių tikėjimas, dievai, deivės, mitologinės būtybės“.

Daugiau nei tris šimtus metų menančiame Šlyninkos vandens malūne galima artimiau susipažinti su grūdų malimo procesu, duonos kepimo paslaptimis amatų namuose. Siūloma ir kulinarinė kelionė – paskanauti senovinių patiekalų, kurie įtraukti į tautinį paveldą. Malūno rengiamose edukacijose taip pat laukiamos moksleivių ar vaikų grupės.

Taip pat kviečiame apsilankyti senolių kaime Vajasiškyje – daug autentikos, lietuvių liaudies papročių išsaugojusiame kaime, kuriame įvairaus amžiaus žmonių grupėms vykdoma kultūrinė-pažintinė-edukacinė programa „XIX amžiaus kaimas“.

 

Edukacines programas rajone organizuoja ne tik įvairios bendruomenės, bet ir individualiai dirbantys amatininkai, suteikiantys galimybę susipažinti su tuo, kas mūsų proseneliams buvo kasdienis darbas. Vėlimo tradicijas krašte gaivina Aušra Taločkienė ir kitos amatininkės. Senas aludarystės tradicijas puoselėjantis Ramūnas Čižas lankytojus supažindins su gėrimo gamybos technologija ir senaisiais gamybos įrankiais. Suprasti medienos ypatybes trunka ilgai, bet tai pradėti galima nuo medžio drožėjo Gedimino Kairio, atskleisiančio šio amato paslaptis. Kairių dirbtuvėse Jūs turite galimybę išmėginti savo įgūdžius išdroždami medinį švilpuką ar šaukštą.

Drožinėjimo įgūdžius gerinti bei keramikos meno mokytis galima pas Dusetose gyvenantį drožėją Eriką Čypą ir dailininką Romualdą Pučeką, lankytojus supažindinančius su drožiniuose naudojama simbolika, medienos rūšimis, atskleidžiančius keramikos subtilybes. Lankydami visus šiuos amatininkus patirsite puikių akimirkų, kai, vedini smalsumo, bandysite drožti ar kurti savo unikalų kūrinį. Tik pas šiuos kūrėjus įgysite žinių apie molį ir keramikos technologijas bei turėsite galimybę pasigaminti savo lipdinį.

 

                                                                                             

 Apgyvendinimo paslaugos

Krašto gyventojai ir svečiai laukiami praleisti jaukų savaitgalį vienoje iš gamtos apsuptyje įsikūrusių sodybų. Sodybos Zarasų rajone siūlo paslaugas ne tik pokyliams ir konferencijų ar kitokių renginių organizavimui, bet ir ramų bei jaukų poilsį visai šeimai. Šiemet mieste ir rajone įsikūrė daug – net devynios - įvairaus tipo apgyvendinimo vietos, priimančios svečius poilsiui ar nakvynei. Tarp aktyvių naujokų verta paminėti svečių namus „Kornelija“, sodybą „Baravykų kaimas“, bet ir kiti svečių namai, apartamentai, sodybos ar stovyklos jau susilaukė pirmųjų lankytojų.

 

Zarasų rajono sodybų asortimentas didelis ir įvairus. Siūlančios platesnį paslaugų paketą vaizdingose vietovėse įsikūrusios sodybos „Smalvos“ ir „Paukščių sala“,  prie Sartų esanti „Pasartėlė“, kažkada įtakingajai Radvilų giminei priklausęs Vasaknų dvaras su alaus bravoru ir organizuojamais renginiais. Siūlome neaplenkti ir kitų rajono sodybų, kurios kiekvienais metais stebina savo lankytojus maloniu aptarnavimu, siūlomomis paslaugomis, įdomiai sutvarkyta aplinka.

 

 

 

Maitinimo paslaugos

Visus metus veikiančios kavinės ir restoranai kviečia Jus paragauti tradicinių ir į kulinarinio paveldo sąrašą įtrauktų patiekalų. Bikėnų užeigoje turite galimybę paragauti tik mūsų kraštui būdingo žuvies sūrio, o Ramūno Čižo sodyboje ir Vasaknų dvaro bravore – pagal senovinę receptūrą verdamo alaus. Visus metus lankytojus priima Šlyninkos vandens malūnas, kuriame galima išsikepti duonos kepalėlį ar paragauti ,,razavų‘‘ miltų blynų.

 

 

Norinčius pasivaišinti mieste kviečia tiek jau anksčiau įsikūręs ir veikiantis restoranas „Monopolis“, kavinės „Puiki vietelė“, „Kavos galerija“, tiek visai neseniai duris atvėrusi kavinė „RedAkcija“, „Centro pica“ picerija, „Komisariato“ baras. 

 

 

Nors, sakoma, kad ruduo yra liūdnas ir niūrus laikotarpis, šio posakio tikrai nepritaikysi Zarasų kraštui. Vasara pasibaigusi, medžiai tampa nuogais, o maudytis neleidžia vėsa, ežeringoji Lietuvos Šveicarija maloniai nustebins lankytoją su įvairiais lūkesčiais. Atraskite naujas spalvas, išvyskite neregėtus dalykus ir patirkite naujų įspūdžių turtingos gamtos krašte, pulsuojančiame istorija ir nusėtame puikiais architektūros meno kūriniais. Praleiskite čia šiek tiek laiko ir, kaip rodo patirtis, nejučiomis atsiras noras apsilankyti Zarasų krašte daug dažniau. Zarasų kraštas - svetingas ir atviras kiekvienam!


Viešoji įstaiga Zarasų rajono turizmo informacijos centras 2014-10-20 09:03:21