LT/EN/RU
Žurnalistai aplankę Zarasus reprezentuos mūsų kraštą savo tėvynainiams
 
Zarasus daugelis tituluoja Lietuvos ežerų sostine. Miestas apsuptas septynių ežerų, o lankytojai gali grožėtis kraštovaizdžiu nuo vieno unikaliausių ir sudėtingiausių statinių Lietuvoje – Zarasų miesto apžvalgos rato virš Zaraso ežero. Zarasų rajono svečiai ir turistai gali ne tik džiuginti akį įspūdingais gamtos vaizdais, bet ir pamaloninti save Zarasų krašte pristatomais kulinariniais patiekalais, tokiais kaip žuvies sūris, ,,razavų“ miltų blynai, seleva, pagardintas medumi alus. Visa tai ir daug daugiau šį savaitgalį (birželio 13-15 d.) buvo pristatyta žurnalistams ir televizijų atstovams iš Sankt-Peterburgo ir kitų Rusijos apylinkių. VšĮ ,,Zarasų rajono turizmo informacijos centras“ bendradarbiaudamas su Valstybiniu Turizmo departamentu džiaugiasi galėdamas įgyvendinti žurnalistų turą Zarasų krašte ir penkiolikai atstovų iš skirtingų radijo laidų, laikraščių bei televizijų pristatyti gražiausius lankytinus Zarasų rajono turizmo objektus, renginius, edukacines programas, kulinarinį paveldą.
 
VšĮ ,,Zarasų rajono turizmo informacijos centras“ jau ne pirmi metai Sankt-Peterburge rengia Zarasų kraštą garsinančias turistines parodas. Malonu, kad puikus prisistatymas Rusijos rinkoje atneša vaisių – dabar organizuojamas Sankt-Peterburgo žurnalistų turas mūsų krašte. Atvykę įvairių įstaigų atstovai rengs straipsnius, video ir foto reportažus apie Zarasų kraštą rusų kalba bei pristatys šią informaciją savo kraštiečiams.
 
Turo metu mūsų kraštą aplankė 15 žurnalistų, reportažus ruošė net keturios skirtingos televizijos. Pažintinėje edukacinėje ekskursijoje dalyvavo ir ją nušvietė žurnalistai iš televizijos kanalo „Teleko“, taip pat Rusijos pirmojo TV kanalo, vieno žiūrimiausių kanalų rusų kalba, Valstybinės televizijos ir radijo kompanijos ,,Karelija“ atstovai. Išvyką savo leidiniuose aprašė kartu keliavę analitinio dalykinio žurnalo ,,Ekspres-Severo-Zapa“ žurnalistai, leidinių ,,Novaja novgorodskaja gazeta“, ,,Večernij Peterburg“, ,,Nevskoje vremia“, žurnalo ,,Linija poliota“ darbuotojai.
 
Zarasams yra ypač svarbūs turistai iš Rusijos, prisimenant praėjusio amžiaus 5-6 dešimtmetį, kuomet čia buvo viena populiariausių atostogų vietų Lietuvoje turistams iš Sankt Peterburgo, Maskvos ir kitų Rusijos miestų. Šio bendradarbiavimo metu siekiama susigrąžinti ir vėl pritraukti kuo daugiau turistų. Į Baltijos valstybes daugiausiai rusai keliauja traukiniais, šį kartą mūsų svečiai taip pat rinkosi traukinį.
 
Ankstyvą penktadienio rytą žurnalistus svetingai sutikome ir pakvietėme į Zarasų rajono savivaldybę oficialiam susitikimui su meru Arvydu Steponavičiumi, administracijos direktoriumi Ramūnu Keršiu, jo pavaduotoja Aušra Lamanauskiene bei Zarasų rajono turizmo informacijos centro direktore Jurgita Mikutavičiene.
 
Zarasų rajono turizmo informacijos centras paruošė apžvalginę trijų dienų programą po Zarasų rajoną, kurios metu aprodyti lankytini objektai, stengtasi tinkamai reprezentuoti mūsų kraštą.
 
Kaip ir daugelis atvykstančiųjų pasisvečiuoti į Zarasus, keliaujantys žurnalistai domėjosi įdomia ir turtinga miesto istorija. Gidas Evaldas Dumbravas ekskursiją pradėjo svečius supažindinęs su Zarasų miestu, apžvelgęs jo vystymąsi nuo pat XVI amžiaus pradžios iki mūsų dienų. Svečius iš Rusijos ypač sudomino Zarasų herbas – elnio ir žuvies junginys, puikiai atspindintys mūsų kraštovaizdžio savitumą.
 
Neišdildomų įspūdžių ir dailių kadrų fotoaparatuose svečiams turėjo palikti apsilankymas ant Zaraso ežero apžvalgos rato, vienintelio tokio pobūdžio ir tokios konstrukcijos statinio šalyje, nuo kurio iš keliolikos metrų aukščio atsiveria salomis pasipuošusio Zaraso ežero panorama su tolimiausiais jo krantais horizonte.
 
Aplankę visas miesto lankytinas vietas, ekskursantai pajudėjo į už keliolikos kilometrų esančią garsiąją Stelmužę. Svečiai nesitikėjo, jog vienoje vietoje pamatys keletą istorijos epochų iš karto: seniausią Europoje Stelmužės ąžuolą, septynioliktojo amžiaus viduryje be kirvio pastatytą bažnyčią, kaimą valdžiusių didikų kapus, restauruotą varpinę, vergų bokštą, kuriame dvarponiai laikė prasikaltusius baudžiauninkus. Pora svečių pastebėjo kaip glaudžiai visa tai persipynę su Rusijos istorija.
 
Iš Stelmužės ekskursija persikėlė į Dusetų miestelį. Sartų regioninio parko lankytojų centre svečiai labai interaktyviai buvo supažindinti su parko augmenija bei gyvūnija.
 
Moderniame Dusetų kultūros centre dailės galerijoje besilankantys svečiai grožėjosi Stasio Aukštuolio grafikos darbų ekspozicija, o garsaus Lietuvos menininko Šarūno Saukos tapybos darbai, prikaustę kiekvieną, sukėlė nuostabą bei stipriausius jausmus.
 
Vakaro programa buvo tęsiama prieš tris šimtus metų statytame Šlyninkos vandens malūne. Lankytojai susipažino su darbo malūne subtilybėmis: grūdų malimu, senoviniais prietaisais, malūną varančiais mechanizmais. Apsilankymas malūne žurnalistams paliko neišdildomą įspūdį, nes anot jų, nedažnai pasitaiko galimybė natūralioje aplinkoje pamatyti, kaip dirbo mūsų proseneliai bei jų seneliai. Ragaudami malūne ruoštą maistą bei klausęsi šeimininkės Reginos Veselienės įtraukiančio pasakojimo, lankytojai liko sužavėti dabartinių malūno šeimininkų pasirinktu gyvenimo būdu: tęsti ir palaikyti šimtametes tradicijas.
 
Taip pasibaigė pirmoji žurnalistų iš Rusijos pažintinė - edukacinė ekskursija po Zarasų kraštą.
 
Kitą dieną kelionė prasidėjo Salako miestelyje nuo Gražutės regioninio parko lankytojų centro pažintinės ekskursijos. Centre svečiai išgirdę apie šio parko augalijos ir gyvūnijos įvairovę, pasiprašė nuvykti į parką ir prasieiti Degučių pažintiniu taku, kad iš ties patys galėtų tuo įsitikinti ir nufilmuoti.
 
Prieš ekskursiją pažintiniame take svečiai apsilankė „Jūrų muziejuje“. Šio muziejaus įkūrėja ir eksponatų kolekcionierė Vida Žilinskienė kone užbūrė žurnalistus savo vaizdingu pasakojimu, jog ne vienas jų jungė kamerą, filmavo ir ėmė interviu, kad vėliau taip pat nustebintų savo tėvynainius.
 
Degučių pažintinis takas žurnalistams patiko savo nepaliestais gamtos kampeliais, kuriuose gyvena vis rečiau sutinkami gyvūnai ir paukščiai, susiformavę kelių rūšių pelkynai. Dideliuose miestuose gyvenantys žurnalistai prasitarė esą jų aplinkoje tokios natūraliai gražios ir neužterštos gamtos labai trūksta. Ekskursantai norėjo pabraidyti pelkynais, bet dėl laiko ir ryžto stokos šios pramogos teko atsisakyti. Nors patys ištirti pelkės nedrįso, susižavėjimą tokia galimybe išreiškė.
 
Ekskursija Salako miestelyje baigėsi didingos XX amžiaus pradžioje iš akmenų sumūrytos neoromaninio stiliaus bažnyčios lankymu, giesmių klausymu.
 
Gerokai praalkusius svečius jau laukė puikūs pietūs ir „Paukščių sala“ sodybos šeimininko Daliaus Bučenkos ruoštas „žuvies sūris“, gardūs žuvies maltinukai bei pasakojimas apie aktyvų poilsį, pramogas, varžybas, žvejybą.
 
Dienos įspūdžius vainikavo Vasaknų dvare vykęs alaus festivalis. Vasaknų dvaro šeimininkas Alfonsas Kievišas lankytojus supažindino su dvaro istorija, alaus bravoru, alaus virimo procesu, degustavo įvairių rūšių alus su užkandžiais.
 
Trečioji, paskutinė, ekskursijos diena skirta Antalieptės kaimui ir jo bendruomenei pažinti. Žurnalistai dalyvavo edukacinėje programoje „Senasis lietuvių tikėjimas, dievai, deivės, mitologinės būtybės“, nukėlusioje visus į laikus, kai deivės ir pasakiškos būtybės žeme vaikščiojo ir su žmonėmis taikiai sugyveno. Kadangi programa vyko lietuvių kalba (svečiai turėjo vertėją), lankytojai negalėjo atsistebėti gražiu lietuvių kalbos skambesiu. Lankytojai parodė tokį susidomėjimą, kad Antalieptės bendruomenės renginys vietoje planuotų trijų valandų truko kone dvigubai ilgiau.
 
Lankydami Zarasų kraštą, svečiai iš Rusijos turėjo ne vieną galimybę įsitikinti krašto gamtos grožiu, savo prieglobsty priėmusios sėlių genties palikuonis, vienu ar kitu būdu - rankdarbiais, tautodaile ar kulinarine išmone puoselėjančius šimtametes tradicijas. Manome, kad savo straipsniuose, radijo laidose, televizijos laidose po kraštą keliavę žurnalistai Zarasus atskleis kaip natūralios gamtos vietovę, kurioje svetingai laukiamas kiekvienas.
 
     
 

Viešoji įstaiga Zarasų rajono turizmo informacijos centras 2014-06-20 15:45:27