LT/EN/RU

EDEN –  turizmui patruaklios vietovės Zarasų rajone 

 

 
 
Valstybiniam turizmo departamentui prie Ūkio ministerijos paskelbus informaciją apie naują ir Lietuvoje dar nevykdytą bandomąjį projektą „Lietuvos turizmo vietovė 2008“ nedvejota, kad pretendentų atrankoje turi dalyvauti ir Zarasų rajono savivaldybė. Pasiūlyta tų metų tema taip pat pasirodė patraukli ir įdomi – nematerialusis pristatomos turistinės vietovės paveldas (šventės, senosios tradicijos, maitinimas, gastronomija, netradiciniai amatai ir t.t.). Vertindami bendruosius atrankos ir vertinimo kriterijus bei ieškodami specifinių, neįprastų ir šalyje nerengiamų renginių, senų maisto gamybos tradicijų, veiklų, kurios gali būti įdomios rajono lankytojams, parengėme ir Zarasų rajono savivaldybės administracijai pasiūlėme projektą „Žingsniai kultūrine erdve: kulinarinio paveldo, švenčių, tradicijų, pramogų bei kūrybinės minties puoselėjimas Dusetų krašte“.
 
 Pateiktame projekte pristatėme Dusetų krašte gaminamus kulinarinio paveldo produktus, Dusetų vienkiemyje organizuojamą liaudiškos muzikos festivalio  „Sėlos muzikanatai“ renginį, vasaros pradžios šventę, vėžių valgymo čempionatą, alaus gamybą ir senovinių jo gamybos įrankių ekspoziciją, papildomą informaciją apie turizmo išteklius Dusetų krašte, šventes ir žmones, kurie tiki Dusetų krašto ateitimi, ieško savo krašto individualumo ir siekia jo pripažinimo. Manome, kad vykdomos Dusetų krašte kulinarinio paveldo veiklos padeda skleisti tradicinio lietuvių maisto gaminimo bei vartojimo patirtį, maisto papročius, ugdančius valgio ruošimo ir jo vartojimo kultūrą, pristato Aukštaitijos virtuvės savitumą, suteikia galimybę krašto svečiams susipažinti su aukštaičių tradicijomis bei žmonių gyvenamaja aplinka. Dusetų kraštas gausus lankomų objektų, gražių kaimo turizmo sodybų, garsus tradicinėmis respublikinėmis ristūnų žirgų lenktynėmis, dailės galerijos parodomis, vasaros atidarymo šventėmis, vieninteliu šalyje (o gal ir pasaulyje) vėžių valgymo čempionatu, gražiomis kraštiečių šventėmis, Aukštaitijos regiono bendruomenių Dusetų galiūnų turnyru.
 
2009 metais EDEN-nui pristatyta viena iš didžiausių saugomų teritorijų Lietuvoje – Gražutės regioninis parkas, užimantis 29471 ha plotą, jungiantis Ignalinos ir Zarasų rajonus, galintis didžiuotis Aukštaitijos gražuolės - Šventosios upės ištakomis. Jis – tikrų tikriausias Baltijos aukštumų ledyninės praeities geoparkas. Projekto ,,Lietuvos turizmo traukos vietovė 2009. Turizmas ir saugomos teritorijos“ komisija įvertinusi pateiktą projektą ,,Gražutės regioninis parkas – Baltijos aukštumų ledyninės praeities geoparkas“, apsilankiusi pristatytoje saugomoje teritorijoje, Gražutės regioninį parką įvertino garbingos trečiosios vietos laimėtoju.
 
Po dalyvavimo šiuose konkursuose 2008-2009 metais net 6 rajono seniūnijų teritorijos (iš 10) vertintinos kaip patrauklios turizmui tiek nacionaliniu, tiek ir tarptautiniu mastu: tai Antalieptės, Degučių, Dusetų, Salako, Turmanto ir Zarasų.     
 
Daugiau apie konkursą EDEN – Lietuvos turizmo traukos vietovė http://www.tourism.lt/EDEN_projektas_2010/