Gyvenamosios vietos deklaravimas
1. Kur reikia kreiptis norint deklaruoti gyvenamąją vietą Zarasų rajone?
Dėl gyvenamosios vietos deklaravimo turite kreiptis į tą seniūniją, kurios teritorijoje asmuo gyvena. Informaciją apie seniūnijų kontaktinius duomenis galima rasti čia.
Gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje galima deklaruoti ir elektroniniu būdu. Tai padaryti gali Lietuvos Respublikos piliečiai, kurie savo tapatybę gali patvirtinti portale „Elektroniniai valdžios vartai“ nurodytais būdais. Paslaugą galite gauti: https://www.epaslaugos.lt/portal/content/43621
2. Reikia gauti pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą. Kaip galima ją užsisakyti, ar būtina atvykti į savivaldybę?
Dėl pažymos apie deklaruotą gyvenamąją vietą turite kreiptis į tą seniūniją, kurios teritorijoje asmuo gyvena arba el. būdu: https://www.registrucentras.lt/savitarna/
Informaciją apie seniūnijų kontaktinius duomenis galima rasti čia.
3. Ką daryti jei neturiu kur deklaruoti gyvenamosios vietos? Ar galima deklaruoti gyvenamąją vietą prie Zarasų rajono savivaldybės?
Į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą gali būti įtraukiamas gyvenamosios vietos Lietuvos Respublikoje nedeklaravęs asmuo, kuris tos savivaldybės teritorijoje nuosavybės teise neturi patalpos ar pastato, ar kitos teisės naudotis patalpa ar pastatu ir kuris dėl ne nuo jo priklausančių priežasčių negali deklaruoti savo gyvenamosios vietos toje savivaldybėje, kurioje gyvena.
Dėl įtraukimo į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą asmuo turi kreiptis į tą seniūniją, kurios teritorijoje gyvena.
4. Išvykstu gyventi į užsienį. Kur kreiptis dėl išsideklaravimo iš gyvenamosios vietos?
Asmuo, išvykstantis iš Lietuvos Respublikos ilgesniam kaip šešių mėnesių laikotarpiui, pildo ir pateikia deklaravimo įstaigai (seniūnijai) asmeniškai ar paštu gyvenamosios vietos deklaravimo taisyklių, patvirtintų 2018 m. sausio 15 d. Valstybės įmonės Registrų centro direktoriaus įsakymu Nr. V-24, 2 priede nustatytos formos deklaraciją. Jei užpildyta ir pasirašyta deklaracija siunčiama paštu, kartu siunčiama asmens dokumento kopija.
Deklaruoti išvykimą iš Lietuvos Respublikos asmenys gali:
- Seniūnijose – išvykstantys iš Lietuvos Respublikos ilgesniam nei šešių mėnesių laikotarpiui, deklaruoja išvykimą iš Lietuvos Respublikos į valstybę, į kurią išvyksta, ne anksčiau kaip 7 darbo dienos iki išvykimo.
- Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose, jei užsienio valstybėse gyvenantys asmenys prieš išvykdami iš Lietuvos Respublikos deklaracijos apie išvykimą į užsienį nepateikė.
- Elektroniniu būdu deklaracijas pateikti gali asmenys, kurie savo tapatybę gali patvirtinti portale „Elektroniniai valdžios vartai“ nurodytais būdais. Elektroninę paslaugą galite gauti užsisakę paslaugą „Išvykusių ir gyvenančių užsienio valstybėje asmenų išvykimo iš Lietuvos Respublikos deklaravimas".
5. Ar deklaruojant naują gyvenamąją vietą ne savo bute, reikia buto savininko sutikimo?
Deklaruojant gyvenamąją vietą nuosavybės teise nepriklausančiose gyvenamosiose patalpose reikalingas savininko (bendraturčio) sutikimas, t. y. su savininku (bendraturčiu) kartu privaloma atvykti į seniūniją arba galima pateikti atskirą gyvenamosios patalpos savininko ar jo įgalioto asmens sutikimą, kad asmuo apsigyventų savininkui (bendraturčiui) priklausančioje gyvenamojoje patalpoje (kai savininkas ar jo atstovas neatvyksta į deklaravimo įstaigą). Atskiras gyvenamosios patalpos savininko (bendraturčio) sutikimas turi būti patvirtintas notaro, seniūno arba kitų asmenų, kuriems įstatymų suteikta teisė atlikti notarinius veiksmus. Vietoje savininko sutikimo gali būti pateiktas dokumentas, patvirtinantis teisę apsigyventi gyvenamojoje patalpoje – nuomos ar panaudos sutartis, įmonės ar įstaigos išduotas raštas, patvirtinantis teisę apsigyventi įmonei (įstaigai) priklausančioje patalpoje nurodytu adresu.
6. Ar reikia buto savininko sutikimo, norint kartu deklaruoti savo nepilnametį vaiką?
Savininko sutikimas nereikalingas (kai nepilnamečio gyvenamąją vietą deklaruoja vienas iš tėvų (įtėvių), globėjų (rūpintojų) ir su juo yra nustatyta nepilnamečio gyvenamoji vieta savo deklaruotos gyvenamosios vietos adresu).
7. Ar deklaravus naują gyvenamąją vietą reikia panaikinti senąją?
Nereikia. Asmenys deklaruoja savo pakeistą gyvenamąją vietą per vieną mėnesį nuo atvykimo į Lietuvos Respubliką ar gyvenamosios vietos pakeitimo Lietuvos Respublikoje.
8. Kaip išdeklaruoti asmenis iš buto, jei deklaruotu adresu jie nebegyvena?
Gyvenamosios patalpos savininkas (bendraturtis) turėtų pateikti prašymą panaikinti jam priklausančioje gyvenamojoje patalpoje savo gyvenamąją vietą deklaravusio ir ją pakeitusio (išvykusio) asmens deklaravimo duomenis tai seniūnijai, kurios teritorijoje yra gyvenamosios patalpos.
Prašymą galima pateikti el. būdu: https://www.registrucentras.lt/savitarna/
9. Kur kreiptis, norint deklaruoti gyvenamąją vietą savivaldybei priklausančiame bute (socialiniame būste)?
Gyvenamosios vietos deklaravimo funkcijas atlieka seniūnija. Norint deklaruoti gyvenamąją vietą savivaldybei priklausančiose gyvenamosiose patalpose pirmiausia turite kreiptis į teritorijos, kurioje yra būstas seniūniją (pvz. Zarasų seniūniją) ir su savimi turėti nuomos sutartį.
Teisinės pagalbos teikimas
1.Kur reikia kreiptis norint gauti valstybės apmokamą teisinę pagalbą?
Valstybės garantuojama ir iš valstybės biudžeto finansuojama pirminė teisinė pagalba asmenims, gyvenantiems Zarasų rajono savivaldybėje.
Asmenims pirminę teisinę pagalbą teikia Deimantė Rybakovaitė, Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė, tel. 0 385 37161, el. paštas: deimante.rybakovaite@zarasai.lt, 210 kab., jos nesant - Laura Kviklienė, Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja, tel. 0 385 31203, el. paštu: laura.kvikliene@zarasai.lt, 216 kab.
Pirminė teisinė pagalba – tai įstatymo nustatyta tvarka teikiama teisinė informacija (informacija apie teisės sistemą, įstatymus ir kitus teisės aktus, teisinės pagalbos teikimą), teisinės konsultacijos (patarimai teisės klausimais) ir dokumentų, skirtų valstybės ir savivaldybių institucijoms ir įstatyme numatytų procesinių dokumentų rengimas. Be to, ši teisinė pagalba apima patarimus dėl ginčo sprendimo ne teismo tvarka, veiksmus dėl taikaus ginčo išsprendimo ir taikos sutarties parengimą. Pirminė teisinė pagalba skiriasi nuo Antrinės teisinės pagalbos.
Antrinė teisinė pagalba – tai dokumentų rengimas, gynyba ir atstovavimas bylose, įskaitant vykdymo procesą, atstovavimas išankstinio ginčo sprendimo ne teisme atveju, jeigu tokią tvarką nustato įstatymai ar teismo sprendimas. Be to, ši teisinė pagalba apima bylinėjimosi išlaidų bylose, išnagrinėtose civilinio proceso tvarka, ir išlaidų konstitucinės justicijos bylose atlyginimą, su bylos nagrinėjimu administracinio proceso tvarka susijusių išlaidų ir su baudžiamojoje byloje pareikšto civilinio ieškinio nagrinėjimu susijusių išlaidų atlyginimą.
Asmeniui, besikreipiančiam dėl pirminės teisinės pagalbos reikalingi šie dokumentai:
- Asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas: Lietuvos Respublikos piliečio pasas arba ES valstybės narės piliečio pasas arba šių asmenų asmens tapatybės kortelė; kitos užsienio valstybės piliečio pasas ir leidimas nuolat ar laikinai gyventi Lietuvoje (arba kitoje ES valstybėje).
- Asmuo, besikreipiantis dėl įstatyme numatytų procesinių dokumentų parengimo turi pateikti šiems dokumentams parengti reikalingus visus duomenis ir rašytinius įrodymus. Asmuo dėl pirminės teisinės pagalbos tuo pačiu klausimu gali kreiptis tik vieną kartą.
Pirminė teisinė pagalba neteikiama, jeigu:
- pareiškėjo reikalavimai yra akivaizdžiai nepagrįsti;
- pareiškėjui tuo pačiu klausimu buvo suteikta išsami advokato konsultacija arba yra akivaizdu, kad jis tokią konsultaciją gali gauti nesinaudodamas šio įstatymo nustatyta valstybės garantuojama teisine pagalba;
- pareiškėjas kreipiasi ne dėl savo teisių ir teisėtų interesų, išskyrus atstovavimo pagal įstatymą atvejus.
- Pareiškėjas piktnaudžiauja valstybės garantuojama teisine pagalba, savo materialiosiomis teisėmis
- Jeigu, teikiant pirminę teisinę pagalbą, paaiškėja, kad pareiškėjui reikės antrinės teisinės pagalbos, pirminę teisinę pagalbą teikiantis asmuo pareiškėjui padeda surašyti ar surašo prašymą suteikti antrinę teisinę pagalbą. Pirminę teisinę pagalbą teikiantis asmuo šių veiksmų imasi tik po to, kai nebuvo rasta galimybė pareiškėjui ginčą išspręsti taikiai.
Švietimas ir kultūra
1. Kur kreiptis norint gauti kompensaciją už ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymą privačiose švietimo įstaigose, negavus vietos valstybinėje švietimo įstaigoje?
Prašymą turite pateikti Zarasų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje arba elektroniniu būdu info@zarasai.lt
2. Kas yra neformalaus vaikų švietimo krepšelis, koks jo dydis, kas turi teisę jį gauti?
Neformalaus vaikų švietimo krepšelis – lėšos, skiriamos Zarasų savivaldybės mokinių ugdymui pagal neformaliojo vaikų švietimo (išskyrus ikimokyklinio, priešmokyklinio ir formalųjį švietimą papildančio ugdymo) (toliau – NVŠ) programas.
Vadovaujantis Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus 2024 m. sausio 26 d. įsakymu Nr.I-36, nustatytas Zarasų rajono savivaldybės lygmens programoms Neformaliojo vaikų švietimo lėšų vienam mokinių per mėnesį dydis - 15,00 Eur. Kiekvienais metais krepšelio dydis gali kisti.
NVŠ finansavimas skiriamas teikėjams, kurių NVŠ programa(-os) akredituota(-os) Zarasų rajono savivaldybėje ir su teikėju sudaryta Savivaldybės sutartis dėl NVŠ lėšų skyrimo ir naudojimo.
NVŠ lėšomis gali būti finansuojama tik viena vaiko pasirinkta NVŠ programa, kuriai NVŠ lėšas skiria Savivaldybė, kurioje vaikas mokosi pagal NVŠ programą, nepriklausomai, kurioje savivaldybėje jis gyvena ir mokosi pagal bendrojo ugdymo programą.
NVŠ lėšos skiriamos vaiko, dalyvaujančio NVŠ programoje, ugdymo procesui ir tiesiogiai su juo susijusiomis išlaidomis finansuoti.
3. Rugsėjo 1 d. vaikas pradės lankyti pirmą klasę. Kur reikia pateikti prašymą lankyti mokyklą?
Zarasų rajono savivaldybei priklausančiose bendrojo ugdymo mokyklose prašymai ateinantiems mokslo metams priimami ugdymo įstaigoje nurodytu el. paštu arba atvykus į įstaigą. Prašymus ateinantiems mokslo metams rekomenduojama pateikti iki rugpjūčio 31 d.
Zarasų rajono savivaldybės bendrojo ugdymo įstaigos:
- Zarasų „Ąžuolo“ gimnazija
- Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija
- Antazavės Juozo Gruodžio pagrindinė mokykla
- Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija
- Zarasų „Santarvės“ pradinė mokykla
- Zarasų „Lakštingalos“ mokykla (darželis)
Nuo rugsėjo 1 d. ir visus mokslo metus (iki pasibaigia ugdymo procesas) prašymai teikiami Zarasų rajono savivaldybės administracijos Švietimo ir kultūros skyriui. Atvykus arba el. paštu svietimas@zarasai.lt.
4. Kur pateikti prašymą dėl vaiko priėmimo į darželį?
Prašymą galima pateikti pageidaujamoje lankyti ugdymo įstaigoje arba tos įstaigos svetainėje nurodytu el. paštu (elektroniniu būdu).
Zarasų rajono savivaldybės įstaigos teikiančios ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo paslaugas yra:
-
Zarasų "Lakštingalos" mokykla
-
Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos ugdymo skyrius „Sartukas“
-
Antazavės Juozo Gruodžio pagrindinė mokykla
Zarasų rajone taip pat veikia du privatūs darželiai:
-
Vaiko laikas.
-
"DOMI" darželis.
5. Kaip teisėtai organizuoti viešą renginį?
Renginio organizatorius apie planuojamus renginius Savivaldybės viešosiose vietose privalo informuoti ne vėliau kaip prieš 14 darbo dienų iki renginio pradžios nustatytos formos paraiška, prieš tai ją užregistruodamas Zarasų rajono savivaldybės administracijos Dokumentų valdymo skyriaus „viename langelyje“ (Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, 105 kab., I a.).
1. Nustatytos formos prašymas pateikiamas Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus vardu į Dokumentų valdymo skyriaus „vieną langelį“.
2. Prašymas registruojamas ir Elektroninės dokumentų valdymo sistemos pagalba nukreipiamas rajono Savivaldybės administracijos direktoriui.
3. Pastarasis suformuoja užduotį Švietimo ir kultūros skyriui organizuoti leidimo išdavimo procedūrą.
4. Prašymą nagrinėja Komisija, kuri per 5 darbo dienas pateikia atsakymą ar bus išduodamas leidimas. Jei sprendimas teigiamas, Komisija ir renginio organizatorius veikia bendradarbiavimo principu. Leidimas privalo būti išduodamas ne vėliau kaip vieną dieną prieš renginį.
5. Leidimą galima atsiimti atvykus į Švietimo ir kultūros skyrių, ar gauti paštu arba el. paštu.
Socialinė parama ir paslaugos
1. Kur reikia kreiptis norint gauti finansinę paskatą pirmąjį būstą įsigyjančioms jaunoms šeimoms?
Subsidijos suteikimas – pagrindiniai žingsniai:
1. Jauna šeima regione susiranda būstą pirkimui arba būstą pirkimui ir statybai, arba sklypą būsto statybai.
2. Šeima deklaruoja turtą ir užpildo prašymą www.spis.lt arba tiesiogiai savivaldybėje.
3. Savivaldybė per 10 darbo dienų suformuoja pažymą subsidijai gauti, jeigu tam yra lėšų ir jei šeima atitinka kriterijus. Jei visos lėšos tiems metams išnaudotos, pažyma nesuformuojama, bet formuojamas sąrašas naujam finansavimo periodui laikantis eiliškumo pagal prašymo pateikimo datą. Jauna šeima šį statusą turi atitikti tik prašymo pateikimo metu. Tai reiškia, kad jeigu nesant pinigų subsidijoms šeima turi palaukti kitų metų ir sutuoktiniams per tą laiką sueina 36- eri, bet prašymo pateikimo metu sutuoktiniai buvo ne vyresni kaip 36-erių metų, jie atitinka kriterijus.
4. Kai suformuojama pažyma, jauna šeima per 15 kalendorinių dienų kreipiasi į pasirinktą kredito įstaigą.
5. Kredito įstaiga per keturis mėnesius priima sprendimą suteikti kreditą arba ne. Nusprendusi suteikti paskolą būstui kredito įstaiga pasirašo kreditavimo sutartį su jauna šeima.
6. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija ne vėliau kaip per 4 mėnesius perveda subsidiją už jauną šeimą kredito įstaigai, jeigu būstas perkamas. Būsto statybų atveju subsidija išmokama pabaigus statybas.
2. Kur reikia kreiptis norint gauti kompensaciją už būsto šildymo išlaidas, geriamojo vandens išlaidas ir karšto vandens išlaidas, kokius dokumentus reikia pateikti?
Dėl kompensacijos Zarasų rajono gyventojai kreipiasi:
- jei deklaruota ir faktinė gyvenamoji vieta yra Zarasų mieste – į Zarasų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių,
- jei deklaruota ir faktinė gyvenamoji vieta yra seniūnija – į gyvenamosios vietos seniūniją.
Dokumentai (pažymos) kompensacijoms gauti:
- asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas (nereikia, kai prašymas–paraiška teikiama elektroniniu būdu);
- prašymas–paraiška piniginei socialinei paramai gauti;
- pažyma apie 3 praėjusių mėnesių iki mėnesio, nuo kurio skiriama piniginė socialinė parama, pajamas (atskirais atvejais, pvz., praradus pajamų šaltinį arba atsiradus naujam, pasikeitus šeimos sudėčiai ir pan., – mėnesio, nuo kurio prašoma skirti paramą, pajamas), jei informacija nėra gaunama iš valstybės registrų ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų;
- priklausomai nuo aplinkybių, gali būti teikiami ir kiti dokumentai (pažymos), reikalingi paramai skirti, jei informacija nėra gaunama iš valstybės registrų ir žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų. Kai būstas šildomas kitomis energijos rūšimis, (pvz., elektra) gyventojai papildomai turi pateikti informaciją apie kuro deginimo įrenginį (t. y. dokumentą, nurodant šilumos katilo tipą/ modelį, jo naudingumo koeficientą), duomenis apie suvartotą elektros energiją (sąskaitą, elektros tarifus). Prašymą galima pateikti ir elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą SPIS ( www.spis.lt ).
Dėl smulkesnės informacijos galima kreiptis į Socialinės paramos skyrių, tel. (8 385)
37160, (8 385) 37143.
3. Ar gali gauti kompensacijas už būsto šildymo išlaidas, geriamojo vandens išlaidas ir karšto vandens išlaidas būstą nuomojantys asmenys?
Taip, gali, jeigu būstą nuomojantys asmenys su nuomotoju raštu sudarę gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį ir ją įregistravę viešame registre.
4. Kur reikia kreiptis norint gauti socialinį būstą?
Asmenys ir šeimos, turintys teisę ir pageidaujantys įsirašyti į Asmenų ir šeimų, turinčių teisę į socialinio būsto nuomą, sąrašą turi kreiptis į Zarasų rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo ir viešųjų pirkimų skyriaus specialistę, jeigu šie asmenys savo gyvenamąją vietą yra deklaravę arba įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą Zarasų rajone.
5. Ar yra galimybė ir kur reikėtų kreiptis dėl būsto pritaikymo neįgaliesiems?
Taip, į Socialinės paramos skyrių arba į seniūniją, pagal interesanto deklaruotą gyvenamąją vietą.
6. Kokią socialinę paramą gali gauti mokiniai ir kur kreiptis?
Mokiniai iš mažas pajamas gaunančių šeimų turi teisę gauti nemokamą maitinimą ir paramą mokinio reikmenims įsigyti prasidedant naujiems mokslo metams. Nemokamas maitinimas (pietūs ir maitinimas mokyklų organizuojamose vasaros poilsio stovyklose) ir vienkartinė parama mokinio reikmenims įsigyti (2024 m. – 110 Eur) skiriama:
- jeigu vidutinės pajamos vienam iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienam gyvenančiam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 1,5 valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio (264 Eur);
- jeigu vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra mažesnės kaip 2 VRP dydžiai (352 Eur), atsižvelgiant į bendrai gyvenančių asmenų ar vieno gyvenančio asmens gyvenimo sąlygas, šiais atvejais: ligos, nelaimingo atsitikimo, netekus maitintojo, kai motina ar tėvas vieni augina vaiką (vaikus), kai bendrai gyvenantys asmenys augina tris ir daugiau vaikų ar bent vienas iš bendrai gyvenančių asmenų ar vienas gyvenantis asmuo yra neįgalus.
Dėl socialinės paramos mokiniams asmuo turi kreiptis į Zarasų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, jei asmens deklaruota gyvenamoji vieta yra Zarasų mieste, arba jeigu asmenų gyvenamoji vieta nedeklaruota ir jie neįtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, bet faktiškai gyvena Zarasų mieste.
Jei asmens deklaruota gyvenamoji vieta yra seniūnija, arba jeigu asmenų gyvenamoji vieta nedeklaruota ir jie neįtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, bet faktiškai gyvena seniūnijoje, asmuo kreipiasi į tos seniūnijos Socialinės paramos skyriaus vyriausiuosius specialistus. Prašymą galima pateikti ir elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą SPIS (www.spis.lt).
Mokiniams, kurie mokosi pagal priešmokyklinio ugdymo programą ar pagal pradinio ugdymo programą pirmoje ar antroje klasėje mokykloje skiriami nemokami pietūs nevertinant šeimos pajamų. Nemokami pietūs priešmokyklinukams, pirmokams ir antrokams skiriami be atskiro kreipimosi. Kad mokinys gautų nemokamą maitinimą ir paramą mokinio reikmenims įsigyti, galima kreiptis nuo kalendorinių metų liepos 1 dienos. Dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti pareiškėjas gali kreiptis iki kalendorinių metų spalio 5 dienos.
7. Gaunu labai mažas pajamas, ar galėčiau gauti socialinę pašalpą, kur turėčiau kreiptis?
Pagrindiniai kriterijai gauti socialinę pašalpą yra šeimos (asmens) gaunamos pajamos bei turimas turtas (įregistuotas ir neįregistruotas nekilnojamas turtas, piniginės lėšos ir kt.) Socialinė pašalpa skiriama, jeigu pajamos, tenkančios vienam asmeniui per mėnesį, yra mažesnės kaip 1,1 VRP dydžio, t. y. 176 Eur. Apskaičiuojant besikreipiančiojo asmens / šeimos pajamas, neįskaitoma išmoka vaikui (vaiko pinigai), dalis darbinių pajamų ir nedarbo socialinio draudimo išmokos (priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus – nuo 20 iki 40 proc.). Dėl socialinės pašalpos asmuo turi kreiptis į Zarasų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, jei asmens deklaruota gyvenamoji vieta yra Zarasų mieste, arba jeigu asmenų gyvenamoji vieta nedeklaruota ir jie neįtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, bet faktiškai gyvena Zarasų mieste. Jei asmens deklaruota gyvenamoji vieta yra seniūnija, arba jeigu asmenų gyvenamoji vieta nedeklaruota ir jie neįtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, bet faktiškai gyvena seniūnijoje, asmuo kreipiasi į tos seniūnijos Socialinės paramos skyriaus vyriausiuosius specialistus. Prašymą galima pateikti ir elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą SPIS ( www.spis.lt ).
8. Kurią mėnesio dieną yra mokami vaiko pinigai?
Išmoka vaikui („vaiko pinigai“) mokami už praėjusį mėnesį nuo einamojo mėnesio 8 iki 25 dienos.
9. Vaikui suėjo 18 metų, bet jis vis dar mokosi mokykloje. Ar bus mokami vaiko pinigai?
Taip, toliau bus mokama išmoka vaikui. Išmoka vaikui („vaiko pinigai“) mokami iki vaikui sukaks 18 metų (arba iki nepilnametis vaikas pripažįstamas emancipuotu ar sudaro santuoką). Jei pilnametis asmuo mokosi mokykloje pagal bendrojo ugdymo programą (įskaitant asmenis, kurių mokymą pagal bendrojo ugdymo programą ir pagal bendrojo ugdymo programą kartu su profesinio mokymo programa vykdo profesinio mokymo teikėjai, taip pat akademinių atostogų, profesinio mokymo teikėjų suteiktų dėl ligos, nėštumo ar vaiko priežiūros, laikotarpį) išmoka vaikui mokama iki asmuo baigs bendrojo ugdymo programą, bet ne ilgiau, iki jam sukaks 23 metai. Dėl išmokos vaikui tolesnio skyrimo gali kreiptis vienas iš vaiko tėvų ar pats pilnametis asmuo. Asmuo gali kreiptis į Zarasų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, jei asmens deklaruota gyvenamoji vieta yra Zarasų mieste,arba jeigu asmens gyvenamoji vieta nedeklaruota ir jis neįtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, bet faktiškai gyvena Zarasų mieste. Jei asmens deklaruota gyvenamoji vieta yra seniūnija, arba jeigu asmens gyvenamoji vieta nedeklaruota ir jis neįtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą,bet faktiškai gyvena seniūnijoje, asmuo kreipiasi į tos seniūnijos Socialinės paramos skyriaus vyriausiuosius specialistus. Taip pat prašymus galima pateikti ir per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą SPIS ( www.spis.lt .).
10. Ar galiu gauti piniginę socialinę paramą Zarasų rajone jei esu deklaruota kitame mieste?
Jeigu esate deklaruota kitame mieste, neturite teisės gauti piniginės socialinės paramos Zarasų rajone. Bendrai gyvenantys asmenys arba vienas gyvenantis asmuo, kurie Lietuvos Respublikos gyvenamosios vietos deklaravimo įstatymo nustatyta tvarka deklaruoja gyvenamąją vietą arba yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, dėl piniginės socialinės paramos kreipiasi į deklaruotos gyvenamosios vietos savivaldybės arba savivaldybės, kurios teritorijoje yra įtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, administraciją, o asmenys, nedeklaravę gyvenamosios vietos ir neįtraukti į gyvenamosios vietos neturinčių asmenų apskaitą, – į savivaldybės, kurios teritorijoje faktiškai gyvena, administraciją. Būstą nuomojantys asmenys dėl piniginės socialinės paramos kreipiasi į savivaldybės, kurios teritorijoje yra nuomojamas būstas, administraciją, jeigu su nuomotoju raštu sudarę gyvenamųjų patalpų nuomos sutartį ir ją įregistravę viešame registre.
11. Ką tik grįžau iš įkalinimo įstaigos ir neturiu kur gyventi. Kur kreiptis?
Iš pataisos įstaigų paleisti asmenys, nuo kurių paleidimo iš pataisos įstaigos dienos praėjo ne daugiau nei 12 mėn., dėl laikino apnakvindinimo paslaugos gali kreiptis tiesiogiai į Zarasų rajono socialinių paslaugų centrą. Tel. 0 385 603 22483; 0 385 647 90147.
12. Kur kreiptis dėl individualios pagalbos poreikio nustatymo?
Neįgalumo lygį nustato Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau – Agentūra) teritoriniai skyriai.
13. Kur kreiptis norint gauti socialines paslaugas?
Į seniūniją, pagal deklaruotą gyvenamąją vietą. Pirminį asmens (šeimos) socialinių paslaugų poreikį nustato Zarasų rajono socialinių paslaugų centro socialiniai darbuotojai (socialinio darbo organizatoriai seniūnijose).
14. Kur kreiptis dėl paramos maisto produktais ir kas turi teisę juos gauti?
Socialinės kortelės (maisto ir būtinų prekių įsigijimui) ir (ar) donacijos skiriamos asmenims, kai jų vidutinės mėnesinės pajamos neviršija 1,5 (264,00 Eur) Lietuvos Respublikos Vyriausybės patvirtintų valstybės remiamų pajamų (toliau – VRP) dydžio per mėnesį. Parama išimties tvarka gali būti skiriama, jei asmens pajamos yra didesnės nei 1,5 VRP, bet neviršija 2,5 VRP dydžio (440,00 Eur) per mėnesį (tam tikrais nustatytais atvejais). Pagal šiuo metu galiojančius Lietuvos Respublikos teisės aktus asmuo, pageidaujantis gauti socialinę kortelę ir (ar) donacijas pagal 2021-2027 metų materialinio nepritekliaus mažinimo programą (toliau-MNM) 2024 metams gali kreiptis į Zarasų rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, jei asmens deklaruota gyvenamoji vieta yra Zarasų mieste, arba jeigu asmens gyvenamoji vieta nedeklaruota ir jis neįtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą, bet faktiškai gyvena Zarasų mieste. Jei asmens deklaruota gyvenamoji vieta yra seniūnija, arba jeigu asmens gyvenamoji vieta nedeklaruota ir jis neįtrauktas į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą,bet faktiškai gyvena seniūnijoje, asmuo kreipiasi į tos seniūnijos Socialinės paramos skyriaus vyriausiuosius specialistus. Taip pat prašymus galima pateikti ir per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą SPIS (www.spis.lt.). Kreipdamasis dėl paramos pagal MNM programą asmuo užpildo prašymo formą ir (ar) nustatytos formos Sutikimą gauti donaciją ir pateikia reikiamus dokumentus, pagrindžiančius asmens gaunamas pajamas.
Reikia leidimo kirsti/genėti medį/krūmą
1. Kur kreiptis ir kokius dokumentus pateikti, jei prie daugiabučio namo norime nukirsti (apgenėti) medį?
Asmuo (fizinis, juridinis) dėl medžių ir krūmų, esančių savivaldybės želdynų ir želdinių teritorijose, kirtimo ir (ar) genėjimo turi kreiptis į seniūniją ir pateikti:
- Laisvos formos prašymą.
- Numatomų kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti medžių schemą (schema gali būti parengta žemėlapio pagrindu arba nubraižyta laisva forma, pažyminti želdinių augimo vietą, rūšis, skaičių, skersmenį);
- Bendrijos ar gyventojų susirinkimo protokolo, patvirtinančio, kad šiam prašymui pritarta paprasta balsų dauguma (50 proc. plius vienas balsas), kopija arba išrašą (jei taikoma).
Papildomai teikiami šie dokumentai (jei vykdomi statybos ar kiti darbai):
- Statybos leidimo kopija;.
- Želdyno projekto kopija (kai tokį projektą privaloma rengti), želdynų ir (ar) želdinių tvarkymo dalies kopija.
2. Ką turėčiau daryti, jei prie savo privataus namo noriu nukirsti ar nugenėti medį?
Vadovaujantis 2008 m. kovo 12 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 206, privačioje žemėje mieste saugotiniems priskiriami 20 cm ir didesnio skersmens 1,3 m aukštyje ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai, vinkšnos, liepos, maumedžiai, beržai ir pušys.
Privačios žemės sklypo savininkas ar valstybinės žemės valdytojas dėl Leidimo išdavimo vadovaujantis Zarasų rajono savivaldybės tarybos 2023 m. gegužės 25 d. sprendimo Nr. T-115 „Dėl Zarasų rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo“ III skyriaus 15 ir 17 punktuose numatyta tvarka teikia patvirtintos formos prašymą (3 priedas).
Su prašymu privalomai teikiami šie dokumentai:
- Žemės sklypo plano kopiją.
- Žemės sklypo registro pažymėjimo kopiją.
- Įgaliojimo kopiją (jei prašymą ir dokumentus pasirašo ir teikia įgaliotas asmuo).
- Numatomų kirsti, persodinti ar kitaip pašalinti, genėti medžių schemą (schema gali būti parengta žemėlapio pagrindu arba nubraižyta laisva forma, pažymintželdinių augimo vietas, rūšis, skaičių, skersmenis).
- Bendrijos ar gyventojų susirinkimo protokolo, patvirtinančio, kad šiam prašymui pritarta paprastąja balsų dauguma (50 proc. ir 1 balsas), kopiją arba išrašą (jei taikoma*).
- Želdynų ir želdinių ekspertizės išvadą (jei taikoma**).
- Suderinto ir patvirtinto projekto, kuriame numatytas želdinių kirtimas, persodinimas ar kitoks pašalinimas, intensyvus genėjimas, kopiją (jei yra).
Paaiškinimai kada taikomas reikalavimas:
* bendrijos ar gyventojų susirinkimo protokolo, patvirtinančio, kad šiam prašymui pritarta paprasta balsų dauguma (50 proc. plius 1 balsas), kopija arba išrašas pateikiami, kai prašoma kirsti geros būklės želdinius.
** želdinių būklės ekspertizės išvada pateikiama, jeigu Želdynų įstatyme nustatyta tvarka atliekama želdinių būklės ekspertizė.
Želdynų ir želdinių apsaugos klausimais pasikonsultuoti galite su Eugenija Razmienė, tel.: 0 385 37178, eugenija.razmiene@zarasai.lt.
3. Ar reikia leidimo norint nukirsti senus nudžiūvusius vaismedžius?
Privačioje teritorijoje augantiems vaismedžiams ir nesaugotiniems medžiams kirsti leidimo nereikia šiais atvejais:
- Kai jie yra nudžiūvę, stichinių nelaimių, ekstremalių įvykių, gaisrų ar avarijų metu išversti, nulaužti, apdegę, sužaloti (išskyrus sužalotus dėl neteisėtos fizinių ar juridinių asmenų veikos).
- Kai jie auga: ant pastatų stogų, pamatų ar kitų jų dalių, inžinerinių statinių (išskyrus medžius, esančius kelio juostoje); geležinkelio želdinių apsaugos zonoje aukštesni už nuotolį nuo medžio ar krūmo iki artimiausio geležinkelio kelio bėgio, yra pasvirę didesniu kaip 45° kampu į geležinkelio kelių ar jų įrenginių pusę, blogina matomumą pervažose, perėjose, geležinkelio keliuose, apsunkina eismo signalų, signalinių ženklų matomumą;
- Kai jie energetikos objektų apsaugos zonose; ant melioracijos statinių, įtrauktų į melioruotos žemės ir melioracijos statinių apskaitą (išskyrus sureguliuotas upių vagas), ir jų apsaugos zonoje; pasienio juostoje, valstybės sienos apsaugos objektų ir įrenginių apsaugos zonose, kai želdiniai trukdo pasienio juostą, valstybės sienos ženklus, valstybės sienos apsaugos zonos draudžiamuosius ženklus, vaizdo, ryšių, signalizacijos sistemas (kompleksus), stebėjimo bokštus ir stiebus eksploatuoti pagal jų paskirtį.
- Kai juos numatyta iškirsti pagal parengtus saugomų teritorijų gamtotvarkos planus, kultūros paveldo objektų apsaugos reglamentus ar kompleksinių kultūros paveldo objektų ir kultūros paveldo vietovių tvarkymo planus, saugomų rūšių apsaugos planus. Medžiai ir krūmai, neatitinkantys saugotinų želdinių kriterijų ir savivaldybės nepaskelbti saugotinais, nėra saugomi.
Viešoji tvarka
1. Ką kontroliuoja viešosios tvarkos specialistai?
Viešosios tvarkos specialistai užtikrina viešąją tvarką rajono savivaldybės teritorijoje, nagrinėja gyventojų skundus, susijusius su kontroliuojama sritimi, savo kompetencijos klausimais prižiūri, kaip laikomasi Lietuvos Respublikos įstatymų, savivaldybės tarybos priimtų teisės aktų, reglamentuojančių viešąją tvarką, reikalavimų.
Viešosios tvarkos specialistų prižiūrimos ir kontroliuojamos taisyklės ir tvarkos.
2. Kur reikia pranešti apie planuojamus vykdyti remonto darbus (pranešti apie triukšmą)?
- Darbo dienomis nuo 8 iki 19 val.
- Šeštadieniais ir švenčių dienomis nuo 10 iki 18 val.
- Sekmadieniais darbai draudžiami.
3. Kada negalima triukšmauti viešose vietose ir gyvenamose patalpose?
Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse 488 straipsnyje „Viešosios rimties trikdymas“ 1 dalyje nustatyta, kad: „Šauksmai, švilpimas, garsus dainavimas arba grojimas muzikos instrumentais, kitokiais garsiniais aparatais ar kiti triukšmą keliantys veiksmai gatvėse, aikštėse, parkuose, paplūdimiuose, viešajame transporte ir kitose viešosiose vietose, o vakaro (nuo 19 val. iki 22 val.) ir nakties (nuo 22 val. iki 7 val.) metu – ir gyvenamosiose patalpose, įmonėse, įstaigose ar organizacijose, kai tai trikdo asmenų ramybę, poilsį ar darbą, užtraukia baudą nuo dvidešimt iki aštuoniasdešimt eurų.
4. Kaip pranešti apie pastebėtą pažeidimą, susijusį su viešąja tvarka?
Pranešimus apie pastebėtus viešosios tvarkos pažeidimus, susijusius su Savivaldybės administracijos specialistų kontroliuojama sritimi, galima pateikti specialistų darbo valandomis:
- telefonu: 0 385 30 761
- elektroniniu paštu: viesoji.tvarka@zarasai.lt
- tiesiogiai atvykus į Zarasų rajono savivaldybės administracijos pastato (Sėlių a. 22, Zarasai) 111 arba 113 kabinetą.
5. Kada turiu iškelti Lietuvos valstybės vėliavą?
Valstybės vėliava – oficialus Lietuvos valstybės simbolis, įteisintas Lietuvos Respublikos Konstitucijoje. Valstybės vėliavos naudojimą reglamentuoja Lietuvos Respublikos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų įstatymas ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl Lietuvos valstybės vėliavos ir kitų vėliavų kėlimo ir naudojimo“.
- Lietuvos valstybės vėliava visada turi atitikti vėliavos etaloninį atvaizdą ir matmenis. Tai reiškia, kad audeklas turi susidaryti iš trijų lygių horizontalių spalvų juostų: viršutinės – geltonos, vidurinės – žalios, žemutinės – raudonos). Lietuvos valstybės audeklo pločio ir ilgio santykis turi būti 3:5.
- Paprastai prie, virš ar ant pastatų keliamos Lietuvos valstybės vėliava yra 1 metro pločio ir 1,7 metro ilgio. Lietuvos valstybės vėliava gali būti ir kitokių matmenų, tačiau šios vėliavos audeklo pločio ir ilgio santykis visada turi atitikti 3:5 santykį.
- Vėliava turi būti tvarkinga ir nenublukusi.
- Lietuvos valstybės vėliava iškeliama vertikaliai, heraldinėje dešinėje pusėje turi būti geltona juosta, viduryje – žalia, kairėje – raudona.
- Vėliava gali būti keliama prie pastato (ant stiebo, įrengta priešais pastato fasadą), virš ar ant pastato. Jeigu kartu iškeliamos kelios vėliavos, jos turi būti viename aukštyje, kiek tai įmanoma, panašaus dydžio ir eiliškumo (Lietuvos valstybės vėliava, Lietuvos valstybės istorinė vėliava, užsienio valstybių vėliavos ir kt.).
- Valstybės švenčių dienomis Lietuvos valstybės vėliava privalo būti iškelta prie valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų, kitų įstaigų ir organizacijų, taip pat gyvenamųjų namų, išskyrus gyvenamuosius namus, kuriuose nėra nuolat gyvenama, t. y. Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną, Kovo 11-ąją – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną, Liepos 6-ąją – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) dieną.
- Lietuvos valstybės vėliava prie, virš ar ant pastatų iškeliama 7 valandą ir nuleidžiama 22 valandą.
- Primename, kad atsakomybė už šių nuostatų vykdymą iškeliant vėliavą tenka savininkams arba asmenims, atsakingiems už gyvenamųjų namų eksploatavimo organizavimą.
- Už Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimą numatyta administracinė atsakomybė. Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 519 straipsnis „Vėliavų iškėlimo tvarkos pažeidimas“ numato, kad Lietuvos valstybės vėliavos iškėlimo tvarkos pažeidimas užtraukia įspėjimą arba baudą.
Teritorijų planavimas ir statyba
1. Ar yra galimybė ir ką reikia daryti jei noriu prisijungti laisvos žemės plotą prie savo nuosavo sklypo?
Įsiterpęs valstybinės žemės plotas Lietuvos Respublikos nustatyta tvarka ir atvejais sujungiamas su besiribojančiu žemės sklypu, jeigu laisvoje valstybinėje žemėje negalima suformuoti racionalaus dydžio ir ribų žemės sklypo, rengiant žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektą. Žemės sklypų, esančių miestų ir miestelių teritorijose, formavimo ir pertvarkymo projektų rengimą pagal iniciatorių prašymus organizuoja Zarasų miesto savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo. Žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektai rengiami vadovaujantis Lietuvos Respublikos žemės įstatymu, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro ir Lietuvos Respublikos aplinkos ministro 2004 m. spalio 4 d. įsakymu Nr. 3D-452/D1-513 „Dėl Žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų rengimo ir įgyvendinimo taisyklių patvirtinimo“ patvirtintų Žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų rengimo ir įgyvendinimo taisyklių (toliau – Taisyklės) nustatyta tvarka. Išsami informacija pateikta https://www.zarasai.lt/userfiles/75_%20PAS31123%20Zemes%20sklypo%20formavimo2024(1). pdf
2. Pamečiau statybos leidimą. Kur galėčiau gauti kopiją?
Prašymą dėl statybą leidžiančio dokumento kopijos išdavimo galite pateikti Zarasų rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriui, pridėdami statytojo teisę įrodančius dokumentus.
3. Savo sklype noriu pasistatyti garažą. Kokie reikalavimai ir ar reikalingas statybos leidimas?
Norint statyti garažą (ar kitą pagalbinio ūkio paskirties pastatą) savo sklype reikėtų išsiaiškinti ar tokia statyba konkrečiame žemės sklype leidžiama. I grupės nesudėtingo statinio pagalbinio ūkio paskirties pastato (garažo) statybai statybą leidžiantis dokumentas būtų privalomas, jeigu Jūsų žemės sklypas patektų į STR 1.05.01:2017 „Statybą leidžiantys dokumentai. Statybos užbaigimas. Statybos sustabdymas. Savavališkos statybos padarinių šalinimas. Statybos pagal neteisėtai išduotą statybą leidžiantį dokumentą padarinių šalinimas“ 3 priedo 1.1 punkte nurodytas teritorijas; II grupės nesudėtingo statinio statybai Statybą leidžiantis dokumentas Zarasų mieste privalomas; jeigu statybą leidžiantis dokumentas nereikalingas, supaprastintas statybos projektas gali būti
rengiamas statytojo pageidavimu nesudėtingo statinio statybai rengiamas supaprastintas statybos projektas.
4. Pasistačiau namą. Kur kreiptis dėl adreso suteikimo ir kokius dokumentus pateikti?
Informacija apie numerių pastatams, patalpoms, butams ir žemės sklypams, kuriuose pagal jų naudojimo paskirtį (būdą) ar teritorijų planavimo dokumentus leidžiama pastatų statyba sutekimą ir keitimą pateikta https://www.zarasai.lt/userfiles/73_%20PAS3268%20Paslauga%20numerio%20adresu%20sutei kimui(2).pdf
5. Kaip pakeisti žemės sklypo paskirtį ar būdą?
Zarasų rajono savivaldybės mero potvarkiu žemės sklypo naudojimo paskirtis ar būdas gali būti nustatomas (keičiamas) žemės sklypams kuriems žemės sklypo naudojimo paskirtis ar būdas nebuvo nustatyti detaliuoju planu ir jei neprieštarauja Zarasų rajono savivaldybės teritorijos bendrajam planui. Išsami informacija pateikta https://www.zarasai.lt/userfiles/79_%20PAS36220%20paslauga%20d%C4%97l%20%C5%BEem%C4%97s%20sklypo%20paskirties%20keitimo(2).pdf
6. Kur kreiptis norint suformuoti žemės sklypą prie Nekilnojamojo turto registre įregistruotų statinių ar norint padalinti/atidalinti/sujungti/perdalinti Nekilnojamojo turto registre įregistruotus žemės sklypus (jeigu prieš tai nebuvo rengtas teritorijos detalusis planas)?
Žemės sklypų formavimo ir pertvarkymo projektų rengimą pagal iniciatorių prašymus organizuoja Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius ar jo įgaliotas asmuo. Išsami informacija ir prašymo forma pateikta https://www.zarasai.lt/userfiles/75_%20PAS31123%20Zemes%20sklypo%20formavimo2024(1).pdf
7. Kur turiu kreiptis dėl valstybinės žemės valdymo (nuomos), naudojimo ir disponavimo, klausimų?
Klausimus susijusius su valstybinės žemės valdymu, naudojimu ir disponavimu Zarasų rajono miestuose ir miesteliuose, nagrinėja Zarasų rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyrius. Išsami informacija ir prašymų formos pateiktos https://www.zarasai.lt/informacija-teritoriju-planavimas-ir-statyba_4390
Klausimus susijusius su valstybinės žemės valdymu, naudojimu ir disponavimu Zarasų rajono kaimo vietovėse nagrinėja Nacionalinė žemės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos. Išsami informacija ir prašymų formos pateiktos https://www.nzt.lt/go.php/lit/Paslaugos-susijusios-su-valstybines-zemes-valdymu-naudojimu-ir-disponavimu/2
8. Kaip įregistruoti gręžinį?
Miesto tvarkymas
1. Pastebėjau kelyje labai didelę duobę. Kur galėčiau apie tai pranešti?
Apie kelyje pastebėtas avarines duobes reikia informuoti www.tvarkauZarasus.lt
2. Kur reikia kreiptis dėl netvarkomų žemės sklypų?
Dėl netvarkomų žemės sklypų, reikia kreiptis į Seniūnijas. Informaciją apie seniūnijų kontaktinius duomenis galima rasti kontaktų skiltyje.
Civilinė metrikacija
1. Ar galima prašymą įregistruoti santuoką pateikti internetu?
Šiuo laikotarpiu norintys susituokti asmenys gali pateikti prašymą elektroninio ryšio priemonėmis jungiantis per https://www.registrucentras.lt/savitarna/ (MGVDIS (Metrikacijos ir gyvenamosios vietos deklaravimo informacinės sistema), tačiau paslaugos rezultatas – santuokos įregistravimas – vyksta norintiems susituokti asmenims atvykus į civilinės metrikacijos įstaigos patalpas arba savivaldybės tarybos nustatytose reprezentacinėse vietose santuokoms registruoti. Jeigu reprezentacinės vietos nėra nustatytos, santuokos registravimo ceremonija gali būti organizuojama norinčių susituokti asmenų vietoje, jei tai neprieštarauja viešajai tvarkai ir gerai moralei, nekelia pavojaus gyvybei ar sveikatai.
2. Ar galima, jei taip tai kur, pateikti prašymą įregistruoti santuoką Zarasų rajono savivaldybėje, jei abu būsimi sutuoktiniai registruoti kitur arba deklaravę išvykimą iš Lietuvos? Kokius dokumentus reikėtu turėti?
Asmenys, turintys Lietuvos Respublikos pilietybę, nepriklausomai nuo to, kur deklaravę savo gyvenamąją vietą, turi teisę įregistruoti savo santuoką bet kuriame civilinės metrikacijos skyriuje. Santuokai įregistruoti, turi būti pateikiami: – abiejų pageidaujančių susituokti asmenų užpildytas ir pasirašytas prašymas; – asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas: Lietuvos Respublikos piliečio asmens tapatybei patvirtinti turi būti pateikiamas galiojantis Lietuvos Respublikos piliečio pasas arba asmens tapatybės kortelė; sumokėto nustatyto dydžio valstybės rinkliavos mokesčio už santuokos įregistravimą ir santuokos įrašą liudijančio išrašo išdavimą santuokos dieną išrašas.
3. Kokie dokumentai reikalingi, jei būsimas sutuoktinis yra užsienio valstybės pilietis?
Užsienio valstybės pilietis privalo pateikti galiojantį asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pasą arba kortelę), savo valstybės kompetentingos institucijos išduotą dokumentą, patvirtinantį, kad pagal jo kilmės valstybės teisę santuokai nėra kliūčių, gimimo liudijimą ir ištuokos liudijimą jei asmuo yra ištuoktas mirties liudijimą (buvusio sutuoktinio), jei asmuo yra našlys; Užsienio valstybių išduoti dokumentai turi būti legalizuoti ar patvirtinti pažyma (Apostille) ir išversti į lietuvių kalbą, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ir Europos Sąjungos teisės aktai nenustato kitaip. Užsienio piliečiui pažyma apie šeiminę padėtį galioja 6 mėn., jei nenurodyta trumpiau. Tai reiškia, kad Jūs turite susituokti iki pažymos galiojimo pabaigos arba turėsite pristatyti dar vieną atnaujintą pažymą. Pateikiant prašymą turite pristatyti visus reikiamus dokumentus. Ceremonijoje privalo dalyvauti vertėjas, turintis asmens tapatybės dokumentą. Vertėjo dalyvavimu ceremonijoje turi pasirūpinti norintys susituokti asmenys.
4. Ką reikia daryti ir kokius dokumentus pateikti Lietuvoje, įregistravus santuoką užsienio valstybėje?
Įregistravus santuoką užsienio valstybėje, Jūs turite kreiptis į bet kurį Lietuvoje esantį Civilinės metrikacijos skyrių arba jungiantis per https://www.registrucentras.lt/savitarna/ (MGVDIS (Metrikacijos ir gyvenamosios vietos deklaravimo informacinės sistema)) Užsienio valstybėje sudarytą santuoką įtraukiant į apskaitą, turi būti pateikiami: prašymas įtraukti į apskaitą užsienio valstybėje įregistruotą santuoką; asmens tapatybės dokumentas (pasas arba asmens tapatybės kortelė); užsienio valstybės institucijos išduotas dokumentas, patvirtinantis santuokos įregistravimą (santuokos liudijimas, santuokos sudarymo įrašo išrašas, forma pagal Konvenciją ar kitas dokumentas); užsienio valstybės piliečio paso ar asmens tapatybės kortelės kopija patvirtinta notaro, jei nedalyvauja pats pilietis; ištuokos liudijimas, jei sutuoktinis anksčiau buvo sudaręs santuoką, arba buvusio sutuoktinio mirties liudijimas, jeigu sutuoktinis yra našlys; užsienio valstybių institucijų išduoti dokumentai (išskyrus asmens tapatybės dokumentą – pasą ar asmens tapatybės kortelę) turi būti legalizuoti ar patvirtinti pažyma (APOSTILLE), jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ir Europos Sąjungos teisės aktai nenumato kitaip ir išversti į lietuvių kalbą. Civilinės metrikacijos įstaigos į apskaitą įtraukia tik tas santuokas, kurios užsienio valstybėse įregistruotos nepažeidžiant Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.12–3.17 straipsniuose nustatytų santuokos sudarymo sąlygų. Įtraukiant į apskaitą užsienio valstybėje įregistruotą santuoką, jos pradžia laikoma užsienio valstybės institucijos išduotame santuokos liudijime nurodyta data. Už užsienio valstybėje įregistruotos santuokos įtraukimą į apskaitą mokamas 10 EUR mokestis.
5. Ką reikia daryti ir kokius dokumentus pateikti Lietuvoje, jei vaikas gimė užsienio valstybėje?
Civilinės metrikacijos įstaiga įtraukia į apskaitą užsienio valstybėje įregistruotą: vaiko, kurio abu ar vienas iš tėvų yra Lietuvos Respublikos piliečiai, gimimą; pilnamečio asmens, įgijusio Lietuvos Respublikos pilietybę, gimimą. Įtraukiant į apskaitą užsienio valstybėje įregistruotą gimimą, civilinės metrikacijos įstaigai turi būti pateikta: vaiko tėvų ar vieno iš jų ar pilnamečio asmens prašymas; tėvų asmens tapatybės dokumentai (pasas arba asmens tapatybės kortelė); vaiko pasą (jeigu turima kitos valstybės pilietybė); užsienio valstybės institucijos išduotas dokumentas, patvirtinantis gimimo įregistravimą (gimimo liudijimas, gimimo akto įrašo išrašas, forma A pagal 1976 m. rugsėjo 8 d. Vienos konvenciją dėl išrašų iš civilinės būklės aktų įrašų išdavimo įvairiomis kalbomis ar kitas dokumentas), dokumente turi būti nurodyta vaiko motina, jo gimimo vieta ir data.; Užsienio valstybių institucijų išduoti dokumentai (išskyrus asmens tapatybės dokumentą – pasą ar asmens tapatybės kortelę) turi būti legalizuoti ar patvirtinti pažyma (APOSTILLE), jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinės sutartys ir Europos Sąjungos teisės aktai nenumato kitaip ir išversti į lietuvių kalbą.
6. Kokius dokumentus reikia pateikti, norint įregistruoti bažnyčioje sudarytą santuoką?
Norint įtraukti į apskaitą bažnyčioje sudarytą santuoką, susituokusiems asmenims nieko nereikia pateikti, pranešimą apie bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka sudarytą santuoką per 10 dienų privalo pateikti bažnyčios (religinės bendruomenės ar bendrijos) įgaliotas (įpareigotas) asmuo.
Daugiabučiai namai
1. Kam pranešti jei stovintis automobilis trukdo eismui (pvz. pravažiuoti)?
Atvejais, kuomet transporto priemonė trukdo eismui, reiktų skambinti 112.
2. Kam pranešti apie daugiabučių kiemuose stovinčius neeksploatuojamus automobilius?
Dėl neeksploatuojamų, techniškai netvarkingų transporto priemonių laikymo bendrojo naudojimo vietose el. paštu, telefonu ar kitais asmeniui patogiausiais būdais reikėtų pranešti Seniūnijai.
3. Ką daryti jei noriu, kad mūsų daugiabučio balkonuose būtų draudžiama rūkyti?
Nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliojo LR Vidaus reikalų ministro 2020 m. gruodžio 22 d. įsakymas Nr. 1V-1357 „Dėl Prieštaravimo dėl tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių vartojimo daugiabučių namų balkonuose, terasose ir lodžijose pareiškimo, šio prieštaravimo atšaukimo ir informacijos apie daugiabučius namus, kuriuose draudžiama rūkyti, paskelbimo, informacinių ženklų apie draudimą rūkyti įrengimo tvarkos aprašo) patvirtinimo“ (toliau – Aprašas).
Kai bent vienas daugiabučio namo gyventojas prieštarauja dėl rūkymo daugiabučio namo balkonuose, terasose ir lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, savivaldybės administracijos direktorius įformina sprendimą paskelbti, kad to daugiabučio namo balkonuose, terasose ir lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, draudžiama rūkyti. Toks sprendimas įsigalioja ne anksčiau kaip po 15 darbo dienų nuo jo priėmimo dienos. Apie sprendimą pranešama daugiabučio namo bendrojo naudojimo objektų administratoriui, jungtinės veiklos sutartimi įgaliotam asmeniui, daugiabučio gyvenamojo namo savininkų bendrijai ar kitam už namo bendrojo naudojimo objektų valdymą atsakingam asmeniui.
Daugiabučio namo gyventojo prieštaravimas dėl rūkymo daugiabučio namo balkonuose, terasose ir lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, (toliau – prieštaravimas) pareiškiamas arba atšaukiamas, pateikiant rašytinį pranešimą savivaldybės administracijai el. paštu viesoji.tvarka@zarasai.lt arba adresu Sėlių a. 22, Zarasai.
Prieštaravimas baigia galioti šiais atvejais:
- daugiabučio namo gyventojas atšaukia prieštaravimą;
- daugiabučio namo gyventojas, pareiškęs prieštaravimą, pakeičia gyvenamąją vietą;
- praėjus 6 mėnesiams nuo daugiabučio namo gyventojo, nedeklaravusio gyvenamosios vietos tame daugiabučiame name, pranešimo dėl prieštaravimo pareiškimo pateikimo dienos.
Atliekos
1. Kur kreiptis jei yra neaiškumų dėl atsiųsto mokėjimo pranešimo arba dėl vietinės rinkliavos perskaičiavimo?
Visais atvejais, kilus klausimams dėl vietinės rinkliavos, prašome kreiptis į UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“ rinkliavos administravimo padalinio darbuotojus.
Adresas – Savanorių g. 2, Zarasai, 1 aukštas, 4 ir 5 kabinetas.
Telefono numeriai: +370 67028357; +370 67028259,
El. paštas: zarasai.rinkliava2@uratc.lt ir zarasai.rinkliava1@uratc.lt
arba į UAB „Zarasų komunalininkas“ atstovus.
Adresas – Šaltupės g. 60, Zarasai.
Telefono numeris: +370 652 47136;
El. paštas: viktorask@komunalininkas.lt.
2. Kur kreiptis jei laiku neišvežė mišrių komunalinių atliekų?
Jei atliekos nebuvo išvežtos laiku, arba paslauga atlikta nekokybiškai, prašome kreiptis į UAB „Utenos regiono atliekų tvarkymo centras“ rinkliavos administravimo padalinio darbuotojus.
Adresas – Savanorių g. 2, Zarasai, 1 aukštas, 4 ir 5 kabinetas.
Telefono numeriai: +370 67028357; +370 67028259,
El. paštas: zarasai.rinkliava2@uratc.lt ir zarasai.rinkliava1@uratc.lt
arba į UAB „Zarasų komunalininkas“ atstovus.
Adresas – Šaltupės g. 60, Zarasai.
Telefono numeris: +370 652 47136;
El. paštas: viktorask@komunalininkas.lt.
3. Kada išveža šiukšles? Atliekų išvežimo grafikai
Pakuočių ir antrinių žaliavų išvežimo iš individualių valdų grafikas
Komunalinių atliekų išvežimo grafikas
4. Kur galėčiau kreiptis, jeigu neturiu individualaus komunalinių atliekų konteinerio?
Visais klausimais dėl individualaus mišrių atliekų konteinerio reikia kreiptis į UAB „Zarasų komunalininkas“ Šaltupės g. 60, Zarasuose arba telefonais +370 385 52179; +370 699 91178; +370 385 52179.
5. Kur galiu priduoti statybines atliekas, padangas ir kt.?
- Stiklo atliekas (atskirtas langų stiklas, švari stiklo tara)
- Popieriaus ir kartono atliekas
- Didelių gabaritų atliekos ir medienos atliekas (baldai, langų rėmai, čiužiniai, medžio plokštės, medienos daiktai)
- Tekstilės atliekas (drabužiai, patalynė, antklodės, minkšti žaislai, užuolaidos ir kitas tekstilės gaminių atliekas)
- Plastiko atliekas (plastiko atliekos, plastikinės plėvelės, plastikiniai indai, įrankiai, žaislai)
- Buityje susidarančios statybinės atliekas (gipsas, betonas, plytos, izoliacinės medžiagos)
- Metalo atliekas (juodo ir spalvoto metalo atliekos)
- Elektros ir elektroninės įrangos atliekas (neišardyti šaldytuvai, televizoriai, kompiuteriai, elektriniai žaislai, elektriniai įrankiai)
- Lengvųjų transporto priemonių padangas (netinkamos eksploatacijai lengvųjų automobilių, visureigių, mikroautobusų padangos)
- Atliekas, turinčias asbesto (šiferis)
- Dienos šviesos lempas, sudaužytus termometrus
- Nešvarias pavojingas pakuotes, kuriose buvo laikomi: dažai, klijai, naftos produktai, tirpikliai, plovikliai
- Pavojingas atliekas (agrochemijos atliekos, dažai, klijai, lakai, plovikliai, tirpikliai, rūgštys, kalkės, tepalinė alyva)
- Baterijas ir akumuliatorius
II – V 9.00 –18.00 (13-14 pietūs)
VI – 8.00 – 17.00 (12-13 pietūs)
I ir VII – nedirbame