2023 m. kovo 27 d., pirmadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. (8 385) 37173, faks. (8 385) 37172, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Kaip mokslo metus sutikti tvariai ir atsakingai: edukacinės idėjos vaikams ir mokiniams

edukacinės idėjos vaikams ir mokiniams

Šiuos mokslo metus sutinkame margame įvykių kontekste. Lietuvą pasiekė mÅ«sų klimatui nebÅ«dingos karšÄio bangos, Viduržemio jÅ«ros regioną nuniokojo karšÄio sukelti gaisrai, o Jungtinės Tautos neseniai paskelbė grėsmingas klimato kaitos prognozes. Visa tai rodo, jog tvarumas ir aplinkosauga turi tapti kasdienybės dalimi. Kaip tvariomis idėjomis sudominti į gyvas pamokas sugrįžtančius vaikus? Dalijamės veiksmingais, praktikoje išbandytais bÅ«dais.
„Šią vasarą patyrėme, kad klimato kaitos pokyčiai tiesiogiai liečia ir mus. Tokia patirtis, kol ji dar šviežia, yra gera paskata bendroms tvarumo iniciatyvoms darželiuose ir mokyklose. Rugsėjo pradžioje turime jėgų ir noro kažką pakeisti. Juo labiau, kad sugrįžus į gyvas pamokas, prireiks užsiėmimų, kurie po nuotolinio mokymosi vėl suvienytų vaikus draugystei. Tad edukaciniais užsiėmimais vaikams galima suteikti ir tvarumo įgÅ«džių, ir priminti bendros veiklos teikiamą džiaugsmą“, – dalijasi pakuočių atliekų tvarkymo organizacijos VšÄ® „Gamtos ateitis“ viešinimo ir marketingo vadovė Diana Ramanauskaitė.


Suburti „žaliąjį“ klubą ir lenktyniauti
Kaip sako D. Ramanauskaitė, tvarumą palaikantys įgÅ«džiai nesusiformuoja per dieną ir veikiant po vieną. Vienas iš bendruomeniškų bÅ«dų – tai „žaliojo“ klubo subÅ«rimas vaikų lankomame darželyje ar mokykloje. GalbÅ«t, šiai iniciatyvai įsisiÅ«bavus, tvarių įpročių ims laikytis ne tik vaiko lankoma grupė ar klasė, o ir visas darželis ar mokykla.
Aplinkosaugos ekspertai vieningai sutaria, kad nėra nereikšmingų iniciatyvų. Net vieno žmogaus ar vienos grupės pastangos yra svarbios, nes naujų elgsenos įpročių mes mokomės tik sekdami gerais pavyzdžiais.
„Žaliojo“ klubo veikla priklauso nuo žmonių įsitraukimo ir pomėgių. Galima užsiimti reguliariu plastiko atliekų rinkimu darželio ar mokyklos apylinkėse kartą į savaitę, mėnesį ar į ketvirtį. Galima rengti atliekų rinkimo ir rÅ«šiavimo konkursus, įtraukiančius vaikus į žaidybinį naujų įpročių mokymąsi.
„Iš savo patirties matome, kad nedideli žaismingi konkursai žmones greitai įtraukia ir uždega atliekų rÅ«šiavimo idėjoms. Darželyje ar mokykloje juos įgyvendinti paprasta, tereikia tarp tėvelių, auklėtojų ar mokytojų surasti užsidegusį „rÅ«šiuotoją“, kuris netrukus suras šalininkų. Ugdytojams šios iniciatyvos irgi svarbios, nes padeda išsiblaškiusius mažuosius sutelkti atsakingai veiklai. Visai gali bÅ«ti, kad po tokių užsiėmimų vaikai drausmins namiškius rÅ«šiuojant atliekas“, – šypsosi Diana Ramanauskaitė.


Drauge su ekspertais mokytis pažinti gamtą
Kita galima „žaliojo“ klubo veiklos dalis – tai įvairių aplinkosaugos ekspertų kvietimas. Visoje Lietuvoje veikiančių Saugomų teritorijų Gamtos mokyklų specialistai gali atvykti atskiroms pamokoms arba su vaikų (arba vaikų ir tėvelių) grupe keliauti pažintiniais maršrutais.
Marius Semaška, Sirvėtos regioninio parko vyr. kraštotvarkininkas, sako, kad jis drauge su kolegomis vyksta edukacinėms pamokoms į Švenčionių regiono mokyklas.
„Mes nuvertiname vaikų gebėjimą suprasti globalias problemas. Jei tik pavyksta vaikus sudominti, jie gilinasi ir nuoširdžiai stengiasi suprasti. Tarp pirmųjų klasių moksleivių kartais sulaukiame tokių klausimų, kokių suaugusieji jau seniai nebekelia. Pamokose vaikų dėmesys yra garantuotas, kai į atskiros klasės arba visos mokyklos pamokas atsivežame imituotų šiukšlių maišÄ…. Išpylę jį ant grindų, aiškinamės, kas yra skirtingos atliekos, kur jas dėti, o visų svarbiausia – kodėl turime rÅ«pintis šiukšlėmis ir atliekomis“, – dalijasi Marius Semaška.
Marius priduria, kad po tokių pamokų vaikai iš tiesų ima mokyti artimuosius, kaip ir kodėl reikia rÅ«šiuoti. Jam antrina ir Evaldas Makrickas, Kauno marių regioninio parko Gamtos mokyklos vyr. specialistas, kuris edukacinius užsiėmimus veda gamtoje.


„Turime kelis skirtingus maršrutus, kuriais kelionė trunka nuo 1,5 iki 3 valandų. Jų metu mokomės pažinti gamtą – kaip formuojasi atodanga, pelkė, miškas, kokie yra jiems bÅ«dingi augalai ir gyvÅ«nai. Tačiau svarbiausia žmonėms perteikti, kaip viskas yra susiję: visi išvardyti dalykai yra bendra ekosistema, kuriai įtakos turi žmogaus veikla. Kai vaikai gali pamatyti, paliesti ir net užuosti gyvąją gamtą, jiems lengviau suprasti ir taršos keliamą grėsmę. Deja, bet šiuose maršrutuose randame šiukšlių, jos irgi tampa edukacinio užsiėmimo dalimi“, – pasakoja E. Makrickas.
Tokias pamokas ar išvykas lengva suorganizuoti – tereikia susitarti tinkamą laiką su Gamtos mokyklų edukatoriais.
Plastiko atliekas naudoti rankdarbių ir dailės užsiėmimuose
Plastiko atliekos gali tapti vertinga žaliava lavinant mažųjų kÅ«rybiškumą ir formuojant jų požiÅ«rį į aplinkos saugojimą. Ugdytojų paskatinti, vaikai greitai ras bÅ«dų, kaip rankdarbiams panaudoti kartono dėžes, gėrimų skardines, plastiko butelių kamštelius. O jei dar šias žaliavas vaikai bus paraginti surinkti iš atliekų, kurias patys palieka, tai virs ir praktine atliekų rÅ«šiavimo pamoka.


Šias pamokas galima paversti bendruomenine viso darželio ar mokyklos veikla: vaikai gali lenktyniauti iš plastiko atliekų kurdami visos grupės ar klasės rankdarbius. Tokius konkursus galima užbaigti saldžiu prizu, užtvirtinančių šių vaikų pastangų naudą.


„Kita alternatyva – pakviesti vaikus kÅ«rybiškai nuspalvinti ar aplikacijomis papuošti vidinius darželio ar mokyklos rÅ«šiavimo konteinerius. Tai ypač svarbu mažiausiems „rÅ«šiuotojams“, kuriems patinka naudotis viskuo, prie ko jie patys prisidėjo savo rankomis ar kÅ«ryba“, – priduria VšÄ® „Gamtos ateitis“ viešinimo ir marketingo vadovė.
Vaikų užkandžiams rinktis vietos ūkininkų vaisius ir daržoves
Tėveliams tvaraus požiÅ«rio lengviau laikytis, kol tebesitęsia šviežių vaisių ir daržovių sezonas. Jo metu įsigydami vietos produkciją, skatiname vietos Å«kininkus ir prisidedame prie mažesnės aplinkos taršos, kuriai svarios įtakos turi produktų logistika.


Ankstyvą rudenį vaikų užkandžių racioną galime papildyti vietos obuoliais, kriaušÄ—mis, slyvomis, morkomis, salotomis, burokėliais ir daugybe kitų daržo gėrybių. Jei užkandžius sudedame ne į plastiko, o į stiklo ar nerÅ«dijančio plieno dėžutes, laimime dar daugiau tvarumo „balų“.
Šis tvarumą palaikančių idėjų sąrašas nėra baigtinis, jis priklauso ir nuo mÅ«sų fantazijos. Tačiau viena yra tikra – naujų ilgalaikių įpročių išmoksime tik susitelkdami šeimoje, darželyje, mokykloje ar darbo vietoje.
Apie „Gamtos ateitis“


VšÄ® „Gamtos ateitis“ – licencijuota, viena didžiausių pakuočių atliekų tvarkymo organizacijų Lietuvoje, koordinuojanti Lietuvos gamintojų ir importuotojų tiekiamų į Lietuvos Respublikos vidaus rinką pakuočių atliekų tvarkymą. Šiais metais ji planuoja sutvarkyti daugiau nei 97 tÅ«kst. tonų į Lietuvą išleistų pakuočių atliekų. Organizacijos tikslas – atstovaujant Lietuvos gamintojams ir importuotojams, vystyti tvarią ir efektyvią pakuočių atliekų tvarkymo veiklą, taip pat – įvairiomis priemonėmis vykdyti visuomenės švietimą ir edukaciją, siekiant didinti gyventojų, savivaldos, verslo atsakomybę ir sąmoningumą aplinkos taršos pakuočių atliekomis bei jų rÅ«šiavimo klausimais.


Kontaktinis asmuo:
Diana Ramanauskaitė
Viešinimo ir marketingo vadovė
VšÄ® „Gamtos ateitis“
37065502837
[email protected]


2021-09-03 11:54:34
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Elektromobilių įkrovimo prieigų įrengimo ir eksploatavimo konkursas
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
 
Bendruomeninių organizacijų taryba
  
Už švarius Zarasus
 
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Love job

Apklausa
image
  • Kaip vertinate Zarasų rajono savivaldybės administracijos vykdomą komunikaciją?