2024 m. gegužės 18 d., šeštadienis

ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖ

Zarasų rajono savivaldybės administracija. Sėlių a. 22, 32110 Zarasai, tel. +370 385 37 173, el.p. [email protected]
Biudžetinė įstaiga. Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188753461.
  • Structure
  • TURIZMO INFORMACIJOS CENTRAS
  • lt kalba
  • en language
Versija neįgaliesiems
Informacija
image
Naujiena
zrs

Projektas "Degučių sentikių protėvių takais, 2023"

Bendruomenė ,,Degučių rimtis“ dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės nevyriausybinių organizacijų dalinio finansavimo iš Zarasų rajono savivaldybės biudžeto lėšÅ³ paraiškų konkurse ir gavo paramą projektui ,,Degučių sentikių protėvių takais, 2023“. Viena iš projektinės veiklos krypčių  buvo skirta Degučių sentikių kapinių arkinių vartų bei suoliukų tvarkymo darbams.
 
Šiose kapinėse buvo pradėta laidoti nuo 1782 metų. Nuo XVIII amžiaus pradžios iki XIX amžiaus pirmosios pusės Degučiuose, sentikių religiniame ir kultÅ«riniame centre, vyko intensyvi Lietuvos sentikių bendruomenių veikla. Degučių sentikių kapinės priglaudė įžymius Degučių krašto šviesuolius: dvasinius tėvus Titą ir Grigorijų Tanajevus, Gavrilą Bondarevą, Jevstratijų Gubanovą, Ivaną Ivanovą, Lazarį Kasakovskį, Jefimijų Nikitiną, Fiodorą Popovą. Ypatingo dėmesio Didžiosios Lietuvos kunigaikštystės laikais susilaukė dvasinis tėvas  Titas Tanajevas. Jam buvo suteiktas titulas ,,Lietuvos ir Kurliandijos bendrasis ganytojas’’. Kapinėse jo garbei 1806 metais buvo pastatytas kryžius ir koplyčia, kurioje amžinojo poilsio atgulė Titas ir Grigorijus Tanajevai. Kapinėse yra daug senovinių kryžių, paminklų.
 
Kapinės priglaudė  Lukijų Ivanovą, 1928 metų gegužės mėnesį apdovanotą Vyties Kryžiaus 3-ojo laipsnio ordinu už narsų veikimą 4-ojo pėstininkų Mindaugo pulko partizanų gretose Neutraliojoje zonoje Širvintų-Giedraičių rajone.
 
 
Čia amžinojo poilsio atgulė ir tautosakos savamokslė užrašinėtoja iš Salako Jelizaveta Kolesnikova. Ši mažaraštė moteris pusę amžiaus rinko pasakas, dainas, ypač vietos patarles. Jelizavetos Kolesnikovos   namų archyve sukaupta daugiau kaip 35 tÅ«kstančiai tekstų.
 
Kapinės yra ne tik artimųjų žmonių poilsio vieta, bet ir tautos istorijos bei kultÅ«ros atspindys. Kapinių tyloje įrašyta istorija. Todėl labai svarbu, kad kapinių priežiÅ«rai bÅ«tų skiriamas nuolatinis dėmesys. Esame labai dėkingi Degučių seniÅ«nijos seniÅ«nui Jonui Šileikiui už gebėjimą prižiÅ«rėti šias kapines, geranoriškumą bei supratimą mÅ«sų bendruomenės lÅ«kesčių. Kartu su Degučių sentikių pomorų religinės bendruomenės narių pagalba sutvarkėme ketverius arkinius vartus, dvejus vartelius ir kapinių suoliukus, pastatytus bendruomenės pastangomis.
 
 
Antroji šio projekto veiklos kryptis – Degučių sentikių Švč. Dievo Motinos Užtarėjos maldos namų, pastatytų bendruomenės ,,Degučių rimtis“ iniciatyva ir pastangomis, vaizdo stebėjimo modernizavimo darbai. Buvo įrengtos dvi vaizdo stebėjimo kameros,  kurios atliks ikonų ir kitų bažnytinių reikmenų apsaugą. Švč. Dievo Motinos Užtarėjos ikona puošia Degučių sentikių maldos namų lauko erdves.
 
 
Sakralinių objektų tvarkymas visada yra veiklos prioritetas. Džiugu, kad Zarasų rajono savivaldybės vadovai nuo 2017 metų paremdavo bendruomenės ilgalaikį projektą ,,Degučių sentikių protėvių takais“. Savivaldybės parama 2023 metų bendruomenės ,,Degučių rimtis“ projektui irgi padėjo atlikti labai reikalingus ir neatidėliotinus darbus. Lietuva – daugiatautė ir daugiakultÅ«rė šalis, kuriai yra  svarbus ir  sentikystės kultÅ«rinio paveldo išsaugojimas. Nuoširdžiausi padėkos žodžiai gerbiamai merei Nijolei Guobienei ir jos komandai už jautrų požiÅ«rį į mÅ«sų bendruomenės siekius.
 
 
Degučių sentikiai laisvai gyvena Lietuvoje, kilniai tęsdami savo prosenelių misiją – saugoti senąjį tikėjimą, džiaugiasi lietuvių tolerancija bei supratimu, lydėjusiu juos   nuo amžių glÅ«dumos. Dėkojame visiems geros valios žmonėms už pagalbą mÅ«sų bendruomenėms bei supratimą.
 
 
Bendruomenės ,,Degučių rimtis“ pirmininkė Jekaterina Abramova
 

Nuotrauka Liudmilos Felčinskajos

NuotraukosZarasų rajono savivaldybė 2023-09-22 14:47:56
MERĖ
Darbas jaunimui vasarą
image
Zarasų rajono savivaldybės atsinaujinančių išteklių energijos naudojimo plėtros veiksmų planas iki 2030 m.
image
Komunalinės atliekos
image
Elektroninės paslaugos
image
epaslaugos
Verta dėmesio
image
 
 
 
Emocinė pagalba
 
veiklos ataskaitos
 
Informacija žiniasklaidai
 
Radiacinė sauga
  
Projektai
 
 
Apklausa
 
Korupcijai ne
 
Zarasų būstas
 
Šildymas
 
Teise
 
Tvarkau Zarasus
 
Atranka
 
Valstybinė kalba
 
FB
 
112 

 

Teisinė pagalba

 

Apklausa
image
  • Ar jums pakanka informacijos apie Zarasų rajono savivaldybės veiklą?